W środę laureaci odebrali nagrody z rąk kierującej 12-osobowym jury prof. Ewy Łętowskiej, z wieloma innymi prawniczymi autorytetami w składzie.

Komisja wybierała spośród 17 prac magisterskich z dziedziny prawa, nauk politycznych, filozofii, zarządzania, europeistyki, pielęgniarstwa i orientalistyki. Uczestnicy konkursu reprezentowali 6 różnych uczelni z całej Polski. Autorzy konkursowych prac aż do rozstrzygnięcia nie byli znani z nazwiska. Ich prace sprawdzono też za pomocą internetowego systemu antyplagiatowego.

W tegorocznej edycji zwyciężyła praca magisterska Łukasza Laska z WPiA UW pt. "Ograniczenia dostępu do leków jako skutek (uboczny?) ochrony patentowej", napisana pod kierunkiem prof. Mirosława Wyrzykowskiego. Autor poruszył w niej konflikt między komercjalizacją wiedzy a ochroną wartości chronionych przez prawa człowieka. Jego pracę doceniono m.in. za poruszanie się w obrębie kilku gałęzi prawa i za staranny warsztat prawniczy. Jury podkreśliło, że dostęp do leków ma uniwersalne znaczenie, wiążące się z ochroną życia i zdrowia, czyli podstawowymi prawami człowieka.

Laureat I miejsca otrzymał miesięczne stypendium naukowe na zagranicznej uczelni oraz miesięczne, płatne praktyki, zaś jego praca magisterska zostanie opublikowana.

Drugie miejsce w konkursie Komisja przyznała Robertowi Rybskiemu, za pracę magisterską pt. "Konstytucyjny status osób ubezwłasnowolnionych" napisaną na WPiA UW pod opieką prof. Marka Zubika. Doceniono interdyscyplinarność pracy oraz wzorowy warsztat naukowy. "Ubezwłasnowolnienie głęboko ingeruje w prawa jednostki i stwarza problemy dla jej wolności w sferach wykraczających poza cel ubezwłasnowolnienia, na co wyraźnie wskazuje orzecznictwo konstytucyjne i orzecznictwo sądów międzynarodowych zajmujące się prawami człowieka" - podkreśliło jury. Laureat może liczyć na miesięczne płatne praktyki i możliwość opublikowania swej pracy w formie e-booka na internetowej stronie HFPC.

Taką samą nagrodę za trzecie miejsce w konkursie zdobyła Marta Aleksandrowicz z WPiA UW, autorka pracy pt. "Naruszenie wizerunku osób publicznych w reklamie" napisanej pod kierunkiem prof. Mirosława Wyrzykowskiego. "Praca udatnie ukazuje konflikt między komercjalizacją wizerunku (reklama), a ochroną praw osobistych przysługujących także osobie publicznej, której wizerunek jest chroniony skądinąd mniej intensywnie" - wskazano w uzasadnieniu jury.

Ponadto Komisja wyróżniła pracę magisterską pt. "International standard setting with regard to the right to water", autorstwa Marii Napiontek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, napisaną w języku angielskim pod kierunkiem prof. Zdzisława Kędzi. Komisja doceniła podjęty przez autorkę nowatorski i w Polsce jeszcze mało znany temat prawa do wody, opracowany jako szerokie studium przypadku. Nagrodą za wyróżnienie jest również możliwość opublikowania pracy w formie e-booka.

Konkurs organizowany był w ramach grantu udzielonego przez Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.