Raport Future Ready Lawyer 2026
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Fiskus nie może czekać na wyrok ETS

Rozpatrywanie pytania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie jest powodem zawieszenia postępowania podatkowego - uznał WSA w Poznaniu.

Sprawa trafiła na wokandę w wyniku zaskarżenia postanowienia izby skarbowej o zawieszeniu postępowania. Spółka domagała się stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który zapłaciła z tytułu otrzymanych od udziałowca pożyczek.
Izba skarbowa uznała, że powinna zawiesić postępowanie, czekając na wykładnię przepisów dokonaną przez Trybunał. Powołała art. 201 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym zawiesza się postępowanie, gdy rozpoznanie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. WSA w Poznaniu uchylił postanowienie izby, stwierdzając, że Trybunał nie dokonuje rozstrzygnięcia, tylko interpretacji prawa.
Sygnatura akt: III SA/ Po 116/11

Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy książki prawnicze