Zgodnie z rozporządzeniem nr 207/2009 w sprawie wspólnotowego znaku towarowego oznaczenia, które składają się wyłącznie z kształtu wynikającego z charakteru samych towarów lub z kształtu towaru niezbędnego do uzyskania efektu technicznego, nie mogą zostać zarejestrowane jako wspólnotowy znak towarowy.

W 2000 r. spółka Lego Juris ("Lego") zarejestrowała w Urzędzie Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego ("OHIM") trójwymiarowe wspólnotowe znaki towarowe dla, między innymi, gier i zabawek.

Best Lock, będąca spółką konkurencyjną, która używa podobnych figurek wniosła o unieważnienie prawa do tych znaków towarowych ze względu, z jednej strony, na to, że kształt tych towarów wynika z charakteru samych towarów (a mianowicie, z możliwości łączenia ich z innymi zazębiającymi się klockami konstrukcyjnymi w celach zabawy) oraz, z drugiej strony, na to, że rozpatrywane figurki zabawkowe stanowiły, zarówno w całości jak i w ich szczegółach, rozwiązania techniczne (a mianowicie połączenie z innymi klockami konstrukcyjnymi). OHIM oddalił wniesione przez Best Lock wnioski o unieważnienie prawa do znaków. Best Lock wniosła w związku z tym do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji OHIM.

W ogłoszonych dzisiaj wyrokach Sąd oddalił wniesione przez Best Lock skargi i utrzymał w ten sposób w mocy decyzje w sprawie rejestracji kształtu figurek Lego jako wspólnotowego znaku towarowego.

Jeżeli chodzi przede wszystkim o zarzut, że kształt rozpatrywanych towarów wynika z charakteru samych towarów, Sąd odrzucił go jako niedopuszczalny, z uwagi na to, że Best Lock nie wysunęła żadnego argumentu na poparcie tego twierdzenia i nie przedstawiła żadnego uzasadnienia, które zmierzałoby do wykazania, że ustalenia OHIM były w tym względzie nieprawidłowe.

W odniesieniu do zarzutu, że kształt rozpatrywanych towarów jest niezbędny do uzyskania efektu technicznego, Sąd zauważył, że z kształtem charakterystycznych elementów figurek (głowami, ciałami, ramionami i nogami) nie wydaje się łączyć lub też z niego wynikać żaden efekt techniczny, ponieważ elementy te nie umożliwiają w żaden sposób łączenia figurek z zazębiającymi się klockami konstrukcyjnymi. Ponadto przedstawienie graficzne rąk rozpatrywanych figurek, wypukłości na ich głowach oraz dołki pod ich stopami i wewnątrz tyłu ich nóg same w sobie nie pozwalają na stwierdzenie czy elementy te pełnią jakąkolwiek funkcję techniczną (taką jak umożliwienie im łączenia z innymi elementami), a jeżeli tak, to jaka jest ta funkcja. Wreszcie nic nie wskazuje na to, że kształt rozpatrywanych figurek jest jako taki i jako całość niezbędny do tego, aby umożliwić łączenie figurek z zazębiającymi się klockami konstrukcyjnymi: w istocie "efektem" tego kształtu jest po prostu nadanie cech ludzkich, przy czym nie można określić jako "efekt techniczny" faktu, iż rozpatrywane figurki przedstawiają postaci i mogą być używane przez dziecko w odpowiednim kontekście zabawy.

Sąd wywnioskował z tego, że cechy charakterystyczne kształtu rozpatrywanych figurek nie są niezbędne do uzyskania efektu technicznego.

Tak wynika z wyroku Sądu Unii Europejskiej z 16 czerwca 2015 r. w sprawach T-395/14 i T-396/14 Best Lock (Europe) Ltd. przeciwko OHIM – Lego Juris.

Źródło: curia.europa.eu