Przedmiotowa sprawa dotyczyła sporu pomiędzy hiszpańską rodziną Peña-García a niemieckim urzędem pośrednictwa pracy, który odmówił przyznania rodzinie niemieckich świadczeń z zakresu podstawowego zabezpieczenia za pierwsze trzy miesiące ich pobytu w Niemczech.

W wyroku z ubiegłego czwartku Trybunał Sprawiedliwości potwierdził swoje niedawne orzecznictwo (por. wyroki w sprawach C-67/14 Alimanovic oraz C-333/13 Dano), zgodnie z którym państwo członkowskie może wyłączyć z kręgu uprawnionych do niektórych świadczeń z zakresu pomocy społecznej (takich jak niemieckie świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dla osób poszukujących pracy i ich dzieci) obywateli innych państw członkowskich w trakcie pierwszych trzech miesięcy ich pobytu na terytorium tego państwa.

Jeśli jesteś zainteresowany zagadnieniami z zakresu prawa europejskiego, czytaj nasze wywiady z eskpertami dotyczące tej tematyki >>>

Trybunał przypomniał, że zgodnie z dyrektywą 2004/38 o "obywatelach Unii", obywatele Unii mają prawo pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy bez konieczności spełnienia jakichkolwiek warunków i formalności poza wymogiem posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu. Skoro w tym okresie państwa członkowskie nie mogą wymagać od obywateli Unii, by posiadali oni wystarczające środki utrzymania oraz ubezpieczenie zdrowotne, to tym samym dyrektywa zezwala im, w celu utrzymania równowagi finansowej w ramach ich systemu pomocy społecznej, na odmowę przyznania tym obywatelom jakiegokolwiek świadczenia pomocy społecznej podczas pierwszych trzech miesięcy pobytu. W ocenie Trybunału, taka odmowa nie wymaga badania indywidualnej sytuacji zainteresowanego.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 25 lutego 2016 r.w sprawie C-299/14 Vestische Arbeit Jobcenter Kreis Recklinghausen przeciwko Jovanna García-Nieto i innym.

Źródło: http://curia.europa.eu