Opinię taką o ustawie o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw przygotowali członkowie Zespołu Ekspertów Prawnych przy Fundacji Batorego. Przesłano ją prezydentowi RP, marszałkom i wicemarszałkom Sejmu i Senatu, przewodniczącemu Stałego Komitetu Rady Ministrów, ministrowi rolnictwa, klubom parlamentarnym, Krajowej Radzie Notarialnej, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz rzecznikowi praw obywatelskich.
- Uznając prawo ustawodawcy do wprowadzenie ograniczeń w dysponowaniu nieruchomościami stwierdzają w nim, że przyjęto rozwiązania nadmiernie ingerujące w konstytucyjnie chronione prawo własności. Wątpliwości konstytucyjne budzi między innymi zbyt radykalne ograniczenie kręgu potencjalnych nabywców ziemi, czy wymóg zobowiązania się nabywcy do zamieszkania na terenie gminy, w której znajduje się nieruchomość przez co najmniej pięć lat – czytamy w opinii.

Czytaj:  KE pozywa Węgry do unijnego sądu w sprawie ustawy o sprzedaży ziemi>>

Zdaniem jej autorów wprowadzenie ograniczeń w dysponowaniu nieruchomościami nie jest samo w sobie niekonstytucyjne. - Istnienie w pełni wolnego rynku dotyczącego nieruchomości rolnych stwarza zagrożenie spekulacyjnego wzrostu cen i koncentracji nieruchomości w ramach funduszy, z którymi rolnicy nie mogliby konkurować – czytamy w opinii.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo rolne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



Jej autorzy przypominają, że konstytucyjna norma przewidująca ochronę rodzinnego gospodarstwa rolnego pozwala na wprowa-dzenie ograniczeń służących utrzymaniu struktury własnościowej właściwej dla ro-dzinnych gospodarstw rolnych (a więc przeciwdziałających nadmiernej koncentracji ziemi rolnej w jednych rękach). - Jednak zastosowane ograniczenia nie mogą pozbawiać prawa własności jego istoty a także prowadzić do zróżnicowania ochrony w zależności od statusu podmiotu. Nie mogą także naruszać konstytucyjnie chronionego prawa do dziedziczenia – stwierdzają eksperci Fundacji Batorego.
I podkreślają, że uchwalona ustawa wpro-wadza daleko idące ograniczenia w dysponowaniu własnością.
Treść opinii>>>