Podczas zjazdu radcowskiego wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona mówił do jego uczestników, że minister dał tylko czas samorządom na przygotowanie własnej koncepcji tej reformy. Sam Krzysztof Kwiatkowski potwierdził to 3 marca. br. podczas spotkania z członkami zespołu, który przygotowywał założenia do ustawy. Czy w tej sytuacji zjazd zajmie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie?
 - Będziemy oczywiście rozmawiać o rządowym projekcie tzw. nowej adwokatury. Spróbujemy jednak podczas tego zgromadzenia wykazać, że ewentualne połączenie adwokatów i radców prawnych w jeden zawód nie jest największym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Do tych poważniejszych spraw zaliczamy m.in. bardzo wysokie opłaty sądowe, brak systemu pomocy prawnej dla najuboższych czy przewlekłość postępowań sądowych - mówi adwokat Monika Strus-Wołos, kierująca w Naczelnej Radzie Adwokackiej zespołem przygotowującym zjazd. - Na zjeździe przedstawimy również alternatywne wobec rządowych koncepcje reformy funkcjonowania zawodu adwokata, jak też całego wymiaru sprawiedliwości - dodaje Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA.

Niewątpliwie zgromadzonym na zjeździe przedstawicielom lokalnych samorządów adwokackich nie będzie łatwo przyjąć wspólne stanowisko. Z jednej strony z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej wynika, że tylko 21 proc. adwokatów popiera ideę połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego (wśród radców jest za tym 65 proc. badanych). Przeciwko zamiarowi połączenia zawodów, a także krytycznie o rządowym projekcie wypowiedziała się też większość okręgowych zgromadzeń adwokackich, jakie odbyły się przed zjazdem. Ale nie wszystkie. Członkowie warszawskiej izby adwokackiej domagają się od kierownictwa swojego samorządu zawodowego szybkiego przystąpienia do prac na projektem ustawy o nowej adwokaturze i całego pakietu regulacji dotyczących świadczenia pomocy prawnej. - Adwokatura potrzebuje autentycznego otwarcia na szczerą dyskusję, podjęcia dialogu społecznego ze wszystkimi środowiskami prawników - napisali warszawscy adwokaci w przyjętym 27 lutego br. stanowisku.
Wszystkie te opinie zostaną zapewne zaprezentowane podczas zjazdu. Wystąpi na nim także minister Krzysztof Kwiatkowski. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zamierza on wyraźnie powiedzieć adwokatom, że odroczenie prac na projektem nie będzie trwać wiecznie. Jeśli nie otrzyma od samorządów ich propozycji, skieruje do dalszych prac legislacyjnych swój projekt.

Wyniki badań i propozycje reform do dyskusji na Nadzwyczajnym Krajowym Zjeździe Adwokatury