Przygotowują je organizacje i osoby prywatne, które odpowiedziały na apel grupy „Horyzont -  przeciw karze śmierci”.
W ramach obchodów odbywać się będą pokazy filmów „W całunie”, „Kapelan domu śmierci” i „Dominique’s story”, dyskusje, niektórzy przygotowali również warsztaty i stanowiska uliczne. Wszędzie rozdawane będą materiały dotyczące problemu kary śmierci.
Organizatorzy akcji będą zbierać podpisy pod petycją za zniesieniem kary śmierci na Białorusi, a także w sprawie osób, którym grozi egzekucja w innych państwach. Przypominają, że Białoruś jest ostatnim krajem w Europie, w którym wciąż orzeka się i wykonuje karę śmierci. Egzekucje w tym kraju są w wyjątkowo okrutne, poprzez strzał w tył głowy. Rodziny skazanych nie są informowane o dniu wykonania egzekucji i miejscu pochówku bliskiej im osoby. „Kara śmierci jest okrutna, nieludzka i poniżająca”, mówi Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International. „Dzięki prowadzonej od ponad trzydziestu lat kampanii na rzecz abolicji liczba krajów dopuszczających karę śmierci znacznie się zmniejszyła, jednak nie możemy zapominać, że w wielu miejscach na świecie, w tym na Białorusi, kara śmierci jest zgodna z obowiązującym prawem. Zawsze będziemy protestować, kiedy w majestacie prawa ma być zabity człowiek”.
Podpisy będą zbierane również pod petycją w obronie Fatimy Hussein Al-Badi, Jemenki niesłusznie skazanej na śmierć w procesie, który nie był zgodny z międzynarodowymi standardami sprawiedliwego i rzetelnego procesu. Prawnik Fatimy wniósł wniosek do prezydenta o ułaskawienie, jednak wyrok śmierci może być wykonany w każdej chwili. Amnesty International zwróciła się z apelem do polskiej Prezydencji, aby ta zgodnie z Wytycznymi Unii Europejskiej dotyczącymi Kary Śmierci, domagała się od Jemenu niezwłocznego złagodzenia wyroku Fatimy Hussein Al-Badi oraz każdej osoby, wobec której orzeczono karę śmierci.

Więcej szczegółów o tegorocznych obchodach znaleźć można na blogu grupy „Horyzont” – www.przeciwkarzesmierci.blox.pl