To efekt zmiany wprowadzonej przez ustawę z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (opublikowaną w Dzienniku Ustaw w dniu 9 listopada 2015 r. pod poz. 1830) w przepisach zmieniających ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. poz. 978 ze zm.).

W dniu 18 października 2015 r. dziadkowie oraz dalsi wstępni strony uzyskali uprawnienia do pełnienia funkcji pełnomocnika w postępowaniu cywilnym. Do tego bowiem dnia pełnomocnikami - poza innymi podmiotami - mogli być zstępni strony oraz rodzice, ale już nie pozostali wstępni. Omawiana zmiana art. 87 § 1 k.p.c. została dokonana ustawą z dnia 20 marca 2015 r. o zmienia ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 539). Zrealizowano tym samym postulat, aby również dziadkowie i dalsi wstępni strony mogli reprezentować ją w sądzie. W uzasadnieniu projektu ustawy zmieniającej zauważono, że za przyznaniem rodzicom, małżonkowi, rodzeństwu i zstępnym strony uprawnienia do bycia pełnomocnikiem przemawia okoliczność występowania bliskiego pokrewieństwa tych osób ze stroną. Dalej wskazywano, że występujące ograniczenie co do możliwości ustanowienia pełnomocnikiem strony w postępowaniu sądowym dalszych wstępnych (dziadków, pradziadków) nie wydaje się mieć przekonującego uzasadnienia. Sytuacja taka nie tylko ogranicza bowiem stronie możliwość wyboru pełnomocnika, ale również dyskryminuje dalszych wstępnych strony. Zachodzące w ostatnich latach zmiany społeczne, w szczególności zwiększająca się długość życia oraz wydłużający się okres sprawności fizycznej i intelektualnej obywateli, są dodatkowymi argumentami przemawiającymi za przyznaniem prawa do reprezentacji strony w procesie nie tylko rodzicom, ale wszystkim wstępnym.

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



Na konieczność zmiany art. 87 k.p.c. zwracał również uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. W swoim wystąpieniu z dnia 15 października 2012 r. (RPO-706763-V/12/TS) podnosił, iż nieprzyznanie wstępnym, którzy są spokrewnieni ze stroną w stopniu drugim i trzecim, prawa do reprezentowania swoich krewnych w postępowaniu przed sądem, jest przez nich odbierane jako przejaw dyskryminacji ze względu na wiek.

Tym niemniej zmiana art. 87 § 1 k.p.c., która miała zostać dokonana w dniu 1 stycznia 2016 r. przez nową ustawę Prawo restrukturyzacyjne - poza wprowadzeniem do katalogu pełnomocników procesowych osoby posiadającej licencję doradcy restrukturyzacyjnego - miała spowodować jednocześnie powrót do pierwotnego uregulowania, w zakresie, w jakim pełnomocnikami strony - poza innymi podmiotami - mogli być tylko rodzice, ale już nie dalsi wstępni strony.

Opublikowana w dniu 9 listopada 2015 r. ustawa o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw naprawia ten błąd. Ustawa nowelizuje przepis Prawa restrukturyzacyjnego, którym ma zostać dokonana w dniu 1 stycznia 2016 r. zmiana art. 87 § 1 k.p.c. W efekcie, od tego dnia do katalogu podmiotów posiadających uprawnienia do pełnienia funkcji pełnomocnika w postępowaniu cywilnym zostanie dodana osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, a jednocześnie prawo dalszych (poza rodzicami) wstępnych strony do występowania w roli pełnomocnika procesowego zostanie zachowane.