Sędzia odniósł się do wystąpienia Andrzeja Dudy podczas sobotniego spotkania z górnikami w Katowicach, w którym mówił m.in. o konieczności "naprawy wymiaru sprawiedliwości", której sędziowie - jak twierdził - "nie chcą, bo im jest wygodnie z tym wszystkim i tą nietykalnością, którą dzisiaj mają".

Czytaj: 
Prezydent: Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest dziełem bardzo trudnym>>
Iustitia protestuje przeciwko wypowiedziom prezydenta o sędziach>>


Stwierdził też, że "oni mają swoje możliwości oddziaływania również międzynarodowego, mają swoich kolegów, mają swoich ludzi w trybunałach, w innych miejscach. Opowiadają różne bzdury, oczywiście zaprzeczają wszystkim prawdziwym, niestety trudnym dla nich faktom. Twierdzą, że ktoś chce zniszczyć wymiar sprawiedliwości w Polsce. A tymczasem cały czas są wśród nich ludzie, którzy orzekali w stanie wojennym i skazywali ludzi na karę więzienia. Za co? Za działalność, za walkę o wolną Polskę. Przecież to nie może dłużej trwać - mówił Andrzej Duda.

Sędzia uchybił godności?

W reakcji na wpis sędziego zastępca "sędzia Przemysław W. Radzik zdecydował o podjęciu czynności wyjaśniających w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego (...), polegającego na uchybieniu godności urzędu przez Jarosława O., sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, pełniącego funkcję przewodniczącego wydziału w tym Sądzie".
Jak twierdzi rzecznik, sędzia Ochocki "nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych, na portalu Twitter zamieścił wpisy znieważające Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przez co (...) uchybił godności urzędu oraz zasadom etyki zawodowej".

 


Bezpodstawne czynności

- Wszczęcie czynności wyjaśniających przez zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wobec sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarosława Ochockiego należy uznać za całkowicie bezpodstawne - stwierdziło w wydanym w niedzielę oświadczeniu Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów.
Jego autorzy zwracają uwagę, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych - Rzecznik Dyscyplinarny SSP oraz jego zastępcy nie są uprawnieni do wszczynania postępowań dyscyplinarnych lub podejmowania czynności wyjaśniających wobec sędziego sądu okręgowego.
- W naszej ocenie opublikowana na portalu społecznościowym wypowiedź sędziego stanowi reakcję na krzywdzące słowa Prezydenta RP dotyczące polskich sędziów i ma charakter krytycznej opinii, do której ma prawo każdy obywatel zgodnie z art. 10 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W żadnym wypadku nie wyczerpuje to znamion przestępstwa znieważenia Prezydenta RP, co z pewnością jest wiadome podejmującemu czynności zastępcy Rzecznika - czytamy w oświadczeniu.

Wpis sędziego Jarosława Ochockiego na Twitterze, oceniający prezydenta Andrzeja Dudę, jest absolutnie niedopuszczalny i niegodny - ocenił k wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. - Sędzia, który w ten sposób się zachowuje, ma zupełne niezrozumienie swojej roli ustrojowej, ale ma też zupełne niezrozumienie i nieznajomość prawa - ocenił Mucha.