W nowelizacji zapisano, że dyrektora sądu powołuje się w sądzie rejonowym, w którym jest co najmniej 10 sędziów. Według dotychczasowego zapisu u.s.p. dyrektora sądu powoływało się w sądzie rejonowym, w którym jest co najmniej 15 sędziów, a minister mógł wyjątkowo powołać dyrektora w sądzie, w którym jest co najmniej 10 sędziów, "jeżeli przemawiały za tym szczególne względy".
Jak wskazali autorzy nowelizacji, zmierza ona do "usunięcia obowiązującej obecnie fikcji prawnej w zakresie powoływania dyrektorów, bo ustawowy wyjątek stał się regułą". Obecnie we wszystkich sądach rejonowych - zarówno tych o obsadzie od 10 do 14, jaki powyżej 15 sędziów - utworzone zostały stanowiska dyrektorów, choć nie we wszystkich sądach są one obsadzone z uwagi na nierozstrzygnięte konkursy.
Nowe przepisy gwarantują też dyrektorom prawo do nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej i dodatku stażowego.
(ustawa z 8 listopada 2013 DzU z 9 stycznia 2014 r.)
Dyrektor już w każdym sądzie
Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych, która zmienia zasady powoływania dyrektorów w sądach. Dyrektor zostanie powołany w sądzie, w którym orzeka co najmniej dziesięciu sędziów. W praktyce każdy sąd w kraju będzie miał więc zapewnionego ustawą dyrektora.