Z przygotowanego przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego opracowania dotyczącego działalności sądownictwa administracyjnego w 2009 r. wynika, że w sprawach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, na 1905 skarg złożonych na rozstrzygnięcia dokonane przez Ministra Finansów sądy administracyjne uwzględniły aż 1249, a więc ponad 65 procent.
Zdaniem ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich potwierdza to tezę, że system prawa podatkowego w Polsce jest nadmiernie skomplikowany. - S
ystem prawa podatkowego  w Polsce jest nadmiernie skomplikowany, skoro właściwe stosowanie przepisów prawa podatkowego sprawia aż tak wiele problemów, o czym świadczy liczba błędnych rozstrzygnięć. Chociaż brzmi to jak truizm - niezbędne jest uproszczenie systemu w zakresach, w których jest to możliwe i to nie tylko w interesie podatników, ale i samych organów podatkowych, które - jak widać - często nie radzą sobie w gąszczu skomplikowanych regulacji prawnych - komentują eksperci KPP.
Ich zdaniem d
ruga konkluzja płynąca z analizy przytoczonych liczb wskazuje na to, że w sytuacji, gdy podatnicy uważają, że to oni a nie organ podatkowy ma rację, nie powinni obawiać się składania skarg do sądu administracyjnego na wydawane decyzje administracyjne, nawet jeśli są one wydawane przez ograny naczelne. Niestety przedsiębiorcy w obawie przed wchodzeniem w spór sadowy z fiskusem często obawiają się dochodzić swoich praw i akceptują rozstrzygnięcia wątpliwe co do ich zgodności z prawem.