Dotychczas kierowana przez Janusza Palikota komisja przygotowała 70 ustaw. Pół setki kolejnych czeka na rozpatrzenie. W najnowszym pakiecie znajdą się m.in. zmiany w nastepujących ustawach.
- Kodeks wykroczeń – posłowie proponują surowsze kary za nielegalny handel poza miejscami wyznaczonymi. Nielegalny handlarz będzie mógł stracić cały towar. Ten przepis ma zwalczać nieuczciwą konkurencję i ograniczyć obrót kradzionymi towarami. Wyjątkiem ma być sprzedaż grzybów, owoców leśnych i płodów rolnych poza granicami miasta.
- Kodeks pracy – likwidacja przepisu nakazującego pracownikowi przeprowadzanie kolejnych badań wstępnych, nawet jeśli pracodawca ponownie zatrudnia go na to samo stanowisko po kilku dniach.
- Kodeks postępowania administracyjnego (KPA) i ordynacja podatkowa – sprecyzowanie warunków, w jakich organy administracji publicznej i podatkowe mogą wezwać do stawienia się obywatela w urzędzie: tylko wówczas, gdy informacji nie da się zdobyć inną drogą, i tak, by nie utrudniać życia obywatelowi.
- Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego – Towarzystwa Budownictwa Społecznego będą zobowiązane do prowadzenia szczegółowej ewidencji i rozliczeń kosztów związanych z eksploatacją i budową, tak by lokatorzy nie byli w nieuprawniony sposób obciążani kosztami budowy.
7 Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – ustanowienie grzywny dla urzędu, który wykazał się bezczynnością w załatwianiu sprawy obywatela. Przepis ma przeciwdziałać przewlekłości postępowań w urzędach. Jeśli sąd uzna, że naruszone zostało prawo do rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki, to będzie mógł nie tylko nakazać zajęcie się sprawą, ale od razu ukarać urząd.
- Kodeks postępowania cywilnego – ma wzmocnić pozycję wierzyciela wobec dłużnika. Zmiana dotyczy rozszerzenia katalogu zabezpieczeń wierzytelności (o gwarancję bankową, gwarancję ubezpieczeniową, akredytację bankową lub poręczenie banku), na których podstawie sąd wydaje nakaz zapłaty. Uszczelnienie przepisu sprowokował proceder niepłacenia podwykonawcom, drobnym i średnim firmom, przez dużych inwestorów budowlanych.
- Nowelizacja ustawy o pracownikach urzędów państwowych – znosi bezwzględny zakaz zatrudniania w administracji państwowej kobiet opiekujących się dziećmi w wieku do lat 8 w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Teraz matki będą pracować, o ile wyrażą na to zgodę.
Źródło: gazetaprawna.pl