Stosowne przepisy zawiera opublikowane 13 lutego 2013 r. rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 5 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad ochrony małoletnich w audiowizualnych usługach medialnych na żądanie (Dz. U. poz. 209).
W rozporządzeniu ustalono cztery kategorie wiekowe odbiorców: bez ograniczeń wiekowych, od lat 12, od lat 16 oraz od lat 18. Podmiot dostarczający audiowizualną usługę medialną na żądanie będzie miał obowiązek zakwalifikować audycje i inne przekazy do odpowiedniej kategorii wiekowej przy zastosowaniu kryteriów szczegółowo określonych w załączniku do rozporządzenia. Kryteria te uwzględniają stopień szkodliwości audycji i innych przekazów dla małoletnich, z punktu widzenia czterech elementów, ważnych dla rozwoju dzieci i młodzieży – prezentowanej wizji świata, ocen moralnych, wywoływanych emocji i wzorów zachowań.
Zgodnie z rozporządzeniem podmiot dostarczający audiowizualną usługę medialną na żądanie będzie miał obowiązek oznaczyć publicznie udostępniane audycje i inne przekazy widocznym symbolem graficznym wskazującym na przeznaczenie audycji lub innego przekazu dla danej kategorii wiekowej odbiorców w trakcie ich prezentacji w katalogu oraz przez cały czas ich trwania lub zapewnia odbiorcy, za pomocą odpowiednich środków technicznych, możliwość zapoznania się z tym symbolem w trakcie prezentacji audycji lub innego przekazu w katalogu oraz przez cały czas ich trwania.
Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu 28 lutego 2013 r. Wejście rozporządzenia w życie związane jest z początkiem obowiązywania – od tego samego dnia – obszernej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji dokonanej ustawą z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (Dz. U. poz. 1315), która określa zasady i warunki dotyczące wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinie audiowizualnych usług medialnych na żądanie.