- Dyrektywa 2001/29/WE była odpowiedzią na zagrożenia dla twórców, producentów i wydawców, które pojawiły się wraz z oferowaniem treści w internecie. Nielegalne serwisy mogą operować z odległych krajów, w których poziom przestrzegania praw autorskich jest bardzo niski, w związku z czym dochodzenie roszczeń jest albo utrudnione, albo wręcz niemożliwe - tłumaczy radca prawny Oskar Tułodziecki, partner w K&L Gates - Wprowadzono kilka nowych instrumentów prawnych pozwalających na skuteczne zwalczania piractwa cyfrowego w takich właśnie sytuacjach. Jednym z tych instrumentów jest możliwość kierowania roszczeń o zakazanie naruszeń nie tylko do bezpośrednich sprawców, których często nie sposób dosięgnąć, lecz również od pośredników - podkreśla.
Dodaje, że może to być traktowane bardzo szeroko i pozwalać m.in. na wystąpienie z roszczeniem do dostawcy usług internetowych, które są wykorzystywane przy naruszaniu praw autorskich.
- Niemożliwe jest dochodzenie roszczeń przeciwko spółkom działającym z najróżniejszych egzotycznych jurysdykcji. To samo dotyczy operatorów serwisów, którzy nie ujawniają swojej tożsamości - tłumaczy Oskar Tułodziecki - Właśnie dlatego, że internet daje taką sposobność, unijna dyrektywa wprowadziła możliwość domagania się od pośredników z siedzibą w kraju, gdzie następują skutki naruszenia, aby to oni przerywali naruszenie praw autorskich.
Poszczególne państwa UE różnie podeszły do implementacji przepisów dyrektywy. To, jak poradziły sobie ze zwalczaniem piractwa, będzie tematem konferencji: "Blokowanie nielegalnych treści w UE Implementacja artykułu 8.3 Dyrektywy 2001/29/EC w wybranych krajach UE", która odbędzie się 8 marca 2018 r. w K&L Gates.
- Zdaniem przedstawicieli przemysłów kreatywnych Polska nie implementowała prawidłowo unijnych rozwiązań. Innego zdania jest polski rząd, który twierdzi, że przepisy ustawy o prawie autorskim oraz kodeksu cywilnego pozwalają osiągnąć wskazany skutek - podkreśla Oskar Tułodziecki - Orzecznictwo polskich sądów nie dostarcza jednak argumentów na poparcie tego twierdzenia.
Prawo autorskie i prawa pokrewne>>