Projekt nowelizacji ustawy zawiera przepisy, które w dotychczasowej terminologii – „krajową ilość referencyjną” zastąpią „kwotą krajową”, a „indywidualną ilość referencyjną” – „kwotą indywidualną”.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, przestaną obowiązywać przepisy dotyczące realizacji przez Agencję Rynku Rolnego (ARR) dopłat do: prywatnego przechowywania serów i odtłuszczonego mleka w proszku, przetwórstwa masła, masła skoncentrowanego i śmietanki, masła skoncentrowanego przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji oraz do zakupu masła przez organizacje nieuzyskujące dochodów z prowadzonej działalności.
Zmienić się ma termin wydania przez ARR decyzji w sprawie przyznania kwot indywidualnych z krajowej rezerwy. Według nowych przepisów decyzje te mogą zostać wydane dopiero po ustaleniu wysokości rezerwy krajowej oraz – w przypadku, gdy zapotrzebowanie na kwoty z rezerwy przekracza jej wysokość – po ustaleniu współczynnika jej przydziału.
Nowe rozwiązania obejmują sposób określania wysokości kwot indywidualnych przyznawanych z rezerwy krajowej. Zmiana polega na porównaniu wielkości sprzedaży mleka lub przetworów mlecznych w roku kwotowym poprzedzającym rok, w którym składa się wniosek, z wysokością kwoty indywidualnej będącej własnością producenta 31 marca tego roku kwotowego. Pozwoli to producentom na swobodny zakup kwot indywidualnych w roku kwotowym, w którym jest rozpatrywany wniosek o przyznanie kwoty.
Producent, który utracił status producenta, a zamierza wznowić produkcję i otrzymał pozytywną w tej sprawie decyzję, nie będzie mógł przez dwa lata zbyć lub oddać przyznanej mu ponownie kwoty indywidualnej.
Jednym z nowych rozwiązań są przepisy regulujące nowe zasady udzielania dopłaty krajowej do dostarczania mleka do szkół podstawowych. Zainteresowani otrzymaniem dopłat powinni zgłosić wnioski do ARR z podaniem wielkości planowanych dostaw mleka do szkół i określić stawkę dopłaty. ARR określi limity środków finansowych. Taki sposób planowania zapobiegnie niekorzystnym dla Agencji sytuacjom, gdy pod koniec roku kalendarzowego, mimo wyczerpania puli środków przewidzianych na dopłaty, zmuszona jest wypłacić pieniądze zgodnie ze złożonymi wnioskami.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, Agencja Rynku Rolnego obejmie kontrolą również tych producentów mleka, którzy nie posiadają kwot mlecznych a wprowadzają mlekodo obrotu. Jest to zgodne z przepisami Komisji Europejskiej. Producenci nieposiadający kwot mlecznych, a wprowadzający mleko i przetwory mleczne do obrotu, w przypadku odmowy przeprowadzenia kontroli przez ARR mogą zostać ukarani karą pieniężną.
Zaproponowano także uchylenie przepisów, na podstawie których przyznawane były rekompensaty za zaprzestanie produkcji i sprzedaży mleka i przekazanie kwoty indywidualnej do rezerwy krajowej. Przestaną one obowiązywać od roku kwotowego 2010/2011.
Dopłaty do mleka zgodne zasadami UE
Stosowany na polskim rynku mleka i przetworów mlecznych system dopłat do produkcji dostosowany zostanie do rozwiązań wspólnotowych. Przyjęty 6 kwietnia br. przez rząd projekt ustawy określa także zasady finansowania przechowywania przetworów mlecznych.