Spółka Domain Menada zaskarżyła postanowienie Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 2 listopada 2009 r., przede wszystkim z uwagi na brak uprawnienia do wnioskowania o wszczęcie w Polsce wtórnego postępowania upadłościowego po stronie amerykańskiego banku, mającego siedzibę w Nowym Jorku. Postanowienie Sądu Okręgowego jest prawomocne, co oznacza, że upadłość spółki Domain Menada została uchylona, a zarząd spółki odzyskał władztwo nad spółką.
Spodziewaliśmy się, że Sąd Okręgowy weźmie pod uwagę pogląd wyrażony w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 20 stycznia br. i uwzględni zażalenie spółki Domain Menada - mówi mecenas Piotr Kozak z firmy Marek Musioł Kancelaria Prawnicza, która reprezentuje spółki Grupy Belvedere w postępowaniach sądowych przeciwko The Bank of New York Mellon.
W uchwale z 20 stycznia br, Sąd Najwyższy orzekł, iż krąg podmiotów uprawnionych do wszczynania wtórnego postępowania upadłościowego na podstawie uregulowań europejskich, zakreśla art. 407 ustawy Prawo naprawcze i upadłościowe (Dz.U. z 2003 r., Nr 60, poz. 535 ze zm.), co oznacza, że jest ograniczony wyłącznie do podmiotów, mających siedzibę w Polsce.
Mocą decyzji francuskiego sądu gospodarczego spółki grupy Belvedere objęte zostały francuskim postępowaniem ochronnym sauvegarde. Orzekając o objęciu spółek ochroną, sąd francuski ustalił, iż są wypłacalne.