Możliwość dofinansowania unijnego dla partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), zniesienie obowiązku analiz poprzedzających organizację partnerstwa i swobodę w określaniu partnerstwa - zakłada projekt nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, przygotowany w ramach „Programu dla przedsiębiorczości”.
W projekcie zrezygnowano z obowiązku prowadzenia analiz poprzedzających organizację partnerstwa. Analizy mają wynikać z rzeczywistej potrzeby stron partnerstwa. Projekty realizowane w ramach partnerstwa będą mogły korzystać z unijnego dofinansowania – zakłada projekt ustawy. Proponowane przepisy zakładają również, że projekty realizowane w ramach partnerstwa będą mogły korzystać z dofinansowania unijnego. Minister finansów będzie wyrażał zgodę tylko na większe projekty realizowane przez administrację rządową - przekraczające 20 mln zł. Nie będzie takiego wymogu dla projektów samorządowych. W budżecie określana będzie pula środków, która będzie mogła trafić na taką formę współdziałania.
Projektowana definicja partnerstwa publiczno-prywatnego zakłada, że partnerstwo to wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta na podziale zadań i ryzyka pomiędzy podmiot publiczny i partnera prywatnego. Ministerstwo Gospodarki chce także, by w nowym prawie nie było szczegółowego wykazu zawartości umowy, a określane były jedynie jej zasadnicze elementy. Według założeń, nowa ustawa ma gwarantować wprowadzić swobodę w określaniu partnerstwa, ochronę najważniejszych interesów publicznych i prywatnych, ochronę poziomu długu publicznego oraz zgodność z prawem Unii Europejskiej. Ma doprowadzić do demonopolizacji administracji publicznej, zarówno rządowej, jak i samorządowej, która swe zadania będzie mogła realizować przy pomocy prywatnych firm. „Realizację niektórych zadań należących do samorządów i administracji rządowej będzie można powierzać podmiotom komercyjnym, na wzór stosowanego w firmach outsourcingu. Dzięki temu administracja publiczna będzie działać sprawniej, tzn. z większą korzyścią dla obywatela i mniejszym kosztem dla państwa” – powiedział wiceminister gospodarki. Firmy prywatne wspólnie z samorządami będą mogły realizować takie przedsięwzięcia jak budowa szkół, hal sportowych, spalarni śmieci, dróg, autostrad, portów morskich i lotniczych, a także urzędów.
Treść projektu przygotował zespół wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w ramach „Programu dla przedsiębiorczości". W skład zespołu wchodzą eksperci Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ministerstwo Gospodarki podkreśla, że w przygotowanie projektu ustawy o PPP zaangażowani byli partnerzy społeczni - organizacje przedsiębiorców i pracodawców oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej. Obecnie trwają wewnątrzresortowe uzgodnienia projektu ustawy. „Chcemy, żeby nowa ustawa weszła w życie jeszcze w tym roku, tak aby samorządy mogły uwzględnić projekty PPP w swoich budżetach na 2009 r.” – powiedział wiceminister Szejnfeld. Według Ministerstwa Gospodarki obowiązująca ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym, bardzo szczegółowo określająca zasady prowadzenia inwestycji, nie była realizowana. Pod jej rządami nie powstał żaden projekt w ramach partnerstwa – podkreśla resort gospodarki.
Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego jest bardzo popularna w wielu krajach Unii Europejskiej. Najbardziej znana jest w Wielkiej Brytanii i Irlandii, dobrze funkcjonuje także we Francji i Portugalii. W samej Wielkiej Brytanii w formule PPP realizuje się inwestycje o wartości około 60 mld euro, co stanowi około 3,6 PKB tego kraju. W ostatnich 10 latach w ramach PPP powstało w Wielkiej Brytanii ponad 800 szkół, 44 szpitale, 13 więzień, wybudowano także wiele kilometrów dróg oraz budynków użyteczności publicznej. Światowymi liderami w tej dziedzinie są Stany Zjednoczone, Kanada oraz Australia.
Dofinansowanie, brak analiz i swoboda
Możliwość dofinansowania unijnego dla partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), zniesienie obowiązku analiz poprzedzających organizację partnerstwa i swobodę w określaniu partnerstwa - zakłada projekt nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.