Celem nowelizacji jest poprawa bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Autorzy projektu zauważają, że informacja o bezskuteczności egzekucji jest bardzo istotna dla wierzycieli, ponieważ oznacza, że dłużnik nie tylko nie wywiązuje się ze zobowiązań, ale także o tym, że brakuje mu na to środków. Resort chce, by dane na ten temat były udostępniane z zasobów posiadanych przez kancelarie komornicze - na ich podstawie ma powstać nowy rejestr.

Zmienić mają się przepisy dotyczące udostępniania w rejestrach danych o zobowiązaniach przedawnionych. Po noweli dłużnik prowadzący działalność gospodarczą zyska możliwość zgłaszania komentarza do wpisu do rejestru, a zobowiązania przedawnione zostaną oznaczone. Wnioskodawcy chcą również, by biura usuwały informacje o zobowiązaniach przedawnionych na podstawie prawomocnego wyroku oddalającego powództwo z tego powodu.

Nieco inaczej ma być z przedawnionymi zobowiązaniami konsumentów - dane na ich temat znikną z rejestru po roku od upływu terminu przedawnienia, chyba że wierzyciel poinformuje biuro, że bieg przedawnienia został przerwany lub zawieszony.