Kryzys finansowy mocno dotknął firmy leasingowe. Według Polskiego Związku Leasingu wartość nowych umów leasingowych zawartych w 2009 roku spadła o ponad 30 proc. Tym nie mniej nadal mamy do czynienia z ogromnym rynkiem, wartym prawie 25 miliardów złotych rocznie. Polacy pokochali leasing: samochodów, maszyn budowlanych i komputerów. Firmy leasingowe przewidują zdecydowane odbicie i wierzą, że 2010 rok będzie rekordowy dla branży. Niestety, ponad połowa ankietowanych prezesów spółek leasingowych obawia się wzrostu liczby przypadków nieterminowych spłat rat.Według specjalistów złe długi to cena za tani i wygodny kapitał, jaki firmy leasingowe oferują przedsiębiorcom.

Do tej pory leasing dostępny był jedynie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Według najnowszych informacji w Ministerstwie Gospodarki dobiegają końca prace na reformą ustaw podatkowych oraz ustawy o kredycie konsumenckim, która umożliwi korzystanie z leasingu również osobom fizycznym. Kowalski będzie mógł, więc tanio i bez zbędnych formalność sfinansować leasingiem dowolny środek trwały. W chwili obecnej możliwość stosowania leasingu konsumenckiego jest obarczona zbyt wysokim ryzykiem, ze względu na sprzeczność obowiązującego prawa.Jeżeli prawo się zmieni, specjaliści mówią o potencjalnym, lawinowym wzroście rynku.

W roku 2009 Ministerstwo Gospodarki zapoczątkowało proces zmian legislacyjnych, mających odblokować rynek leasingu konsumenckiego. Początkowo zmiany miały wejść w życie na przełomie roku 2009/2010. Jednak już kilka miesięcy po rozpoczęciu prac ministerstwo poinformowało o przesunięciu terminu na drugą połowę 2010. Do końca wakacji w życie wejść musi nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim – jest to termin będący zobowiązaniem Polski wobec Unii Europejskiej. Pozostaje sprawa zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych.

Eksperci przewidują równolegle, że większe upowszechnienie rynku leasingu spowoduje problemy dla firm leasingowych, które będą musiały poradzić sobie z rosnącą niewypłacalności swoich klientów.Według sondażu miesięcznika ‘Leasing Life” aż 77 procent respondentów powiedziało, że spodziewa się wzrostu problemu złych długów. Są jednak sposoby, żeby bezkolizyjnie pozbyć się problemu. Według ekspertów, w sytuacji kryzysowej, warto zwrócić uwagę na niedocenianą instytucję cesji. Przejęcie przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy, uwolni Kowalskiego od niechcianych rat, a firmie leasingowej pozwoli zaoszczędzić koszty administrowania przejętym sprzętem. a problem jest poważny. Kilkanaście tysięcy firm ma problemy ze spłatą rat leasingowych lub poprzez cesję umowy zamierza optymalizować swoje bieżące koszty – wynika z analizy spółki Financial Intermediaries Polska. Firma we wrześniu zamierza uruchomić platformę internetową www.leasingtrader.pl, która umożliwi tanie i bezpieczne oddawanie i przejmowanie umów leasingu samochodów, maszyn, nieruchomości.

Financial Intermediaries Polska S.A. przygotowuje platformę internetową do wymiany informacji i pośrednictwa w zakresie transferu umów leasingu: samochodów, maszyn i nieruchomości. Projekt ułatwi przedsiębiorcom oraz osobom fizycznym tanie i bezpieczne przejęcie lub oddanie aktywnych umów leasingu oraz optymalizację swoich kosztów. Równolegle platforma umożliwi firmom leasingowym sprawne zarządzanie parkiem maszynowym, bez konieczności ponoszenia kosztów windykacji i utrzymania przedmiotów wycofanych z leasingu. FIP S.A. prowadzi obecnie rozmowy z firmami leasingowymi. Spółka chce aktywnie włączać poszczególne firmy do systemu, który da możliwość pracownikom firm publikowanie ogłoszeń umów gotowych do przejęcia bezpośrednio zza biurka.

- Chcemy obsłużyć ok. 16 proc. rynku cesji leasingu, co daje ok. 1400 transakcji cesji rocznie – powiedział Roland Winter, prezes zarządu i dyrektor finansowy FIP S.A. Spółka bardzo liczy na zapowiadane na czwarty kwartał nowelizacje ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustaw podatkowych, które zaktywizują rynek leasingu dla osób fizycznych. Według Wintera, należy się spodziewać, że jeżeli leasing dla Kowalskiego, będzie mu się opłacał, rynek dla osób fizycznych urośnie lawinowo. Wykreuje to również nowy, dodatkowy segment rynku dla przejęcia umów– mówi Winter.  Wiarę w sukces platformy leasingtrader.pl podziela również fundusz venture capital Synopsis Polska S.A., zaangażowany kapitałowo w FIP S.A.- Zdecydowaliśmy się na inwestycję w FIP S.A. ze względu na interesujący model biznesowy, jaki ta firma reprezentuje, doświadczenie i kompetencje kadry zarządzającej oraz dobre prognozy dla całej branży. Uważam, że to bardzo dobry moment na uruchomienie nowych projektów w branży leasingowej. Po okresie spowolnienia, rynek wyraźnie się ożywia. Jest to widoczne szczególnie w segmencie leasingu samochodów, branży rolniczej i medycznej. Oczekujemy, że FIP S.A. jeszcze w tym roku przekroczy próg rentowności- wyjaśnia Magdalena Grzybowska, prezes zarządu Synopsis Polska S.A.