Jednym ze sposobów ujawnienia oszustw będzie parowanie danych otrzymanych w raportach kontrolnych i sprawdzanie, czy nie wystawiono fikcyjnych faktur w celu wyłudzeniu zwrotu VAT.


Raporty nie zastępują klasycznych rozliczeń z urzędem skarbowym - stanowią w stosunku do nich dodatkowe zobowiązanie przedstawienia wszystkich otrzymanych i wystawionych faktur. Za niespełnienie tego obowiązku grożą surowe kary.

Wg przedstawicieli czeskiej Generalnej Dyrekcji Finansowej (Generální finanční ředitelství), podstawową zaletą wprowadzanego rozwiązania jest umożliwienie organom podatkowym reagowania na oszustwa podatkowe w czasie rzeczywistym. Podobnym instrumentem posługują się już ich słowaccy odpowiednicy, zachwalając jego skuteczność. Analitycy zwracają jednak uwagę, że wiele firm słowackich musiało zatrudnić, przynajmniej na część etatu, dodatkowych pracowników, aby sprostać nowym wymaganiom.

Wpływy z podatku VAT stanowią najważniejsze źródło przychodów budżetowych Czech. Ich suma wynosi 300 mld CZK (ok. 47 mld PLN) rocznie, tj. więcej niż łączne wpływy z podatków dochodowych. Ocenia się jednak, że także na unikaniu płacenia podatku od wartości dodanej budżet państwa najwięcej traci. Wprowadzenie raportów kontrolnych ma pomóc ograniczyć to zjawisko i zwiększyć wpływy do kasy państwowej o ok. 5-10 mld CZK (tj. ok. 0,8-1,6 mld PLN) rocznie.

Źródło: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze