"Czarna lista barier" PKPP Lewiatan - bariery w zakresie podatków dochodowych

Konfederacja Lewiatan już po raz dziesiąty przygotowała "Czarną listę barier", a więc listę przepisów, które utrudniają przedsiębiorcom prowadzenie działalności, w znaczniej mierze przepisów podatkowych. Poniżej prezentujemy bariery w zakresie podatków dochodowych.

Wśród postulowanych przez Konfederację propozycji zmian znajduje się modernizacja ustaw o podatkach dochodowych w podziale na ustawę o podatku dochodowym od przedsiębiorców i ustawę o podatku od dochodów osobistych. Alternatywnym rozwiązaniem mogłoby być ujednolicenie zasad opodatkowania przedsiębiorców poprzez przeniesienie z ustawy o PIT do ustawy o CIT przepisów regulujących opodatkowanie działalności gospodarczej.

Bariery w zakresie podatków dochodowych:

1. Brak spójnych przepisów w zakresie podatków dochodowych - przepisy nowelizowane ponad 100 razy są - zdaniem PKPP Lewiatan - dla podatnika nieczytelne i zbyt skomplikowane. Proponowanym rozwiązaniem jest zastosowanie nowej konstrukcji podatku tj. grupującej przepisy powiązane podmiotowo lub przedmiotowo w jednej pozycji redakcyjnej.

2. Podwójna rachunkowość w zakresie przychodów/kosztów podatkowych dla podmiotów obowiązanych do prowadzenia pełnej rachunkowości - proponowane rozwiązanie to zastąpienie art. 12 ustawy o CIT lub uzupełnienie go o zapis ustalający, iż wynik rachunkowy wyliczony w oparciu o standard rachunkowy potwierdzony w sprawozdaniu finansowym jest również wynikiem podatkowym (z ewentualnymi korektami).

3. Wątpliwości w sprawie ustalania wartości firmy - pytanie, czy nabywca przedsiębiorstwa może powiększyć wartość firmy o przejęte długi? Zdaniem Konfederacji niezbędne jest wprowadzenie definicji składników majątkowych w ustawie o CIT i analogicznie w ustawie o PIT. Definicja składników majątkowych obejmowałaby aktywa w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy.

4. Wyłączenie za zakresu kosztów uzyskania przychodów wydatków na reprezentację - sytuacja w której przedsiębiorcy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na reprezentację jest dla nich znacznym problemem, dlatego propozycja dotyczy zaliczenia tych wydatków do katalogu kosztów uzyskania przychodów.

5. Problem wliczania złych długów do kosztów uzyskania przychodów - obecnie tylko banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów stracone wierzytelności stanowiące kwotę kredytu czy pożyczki. Zdaniem PKPP Lewiatan jest to dyskryminacja pozostałych uczestników rynku, którzy działają w oparciu o inne ustawy niż prawo bankowe. Rekomendacja dotyczy nadania takich uprawnień instytucjom finansowym prowadzącym działalność kredytową i pożyczkową na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim.

Jutro w aktualnościach zaprezentujemy kolejną grupę barier podatkowych wskazanych na liście PKPP - bariery w zakresie podatku VAT.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP

Źródło: www.pkpplewiatan.pl, stan z dnia 11 kwietnia 2012 r.

Data publikacji: 11 kwietnia 2012 r.