Cyrk "Korona" z Czosnowa oraz trzech pracowników z tej branży artystycznej zaskarżyłi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarządzenie prezydent Warszawy z 19 stycznia br.( 51/2016).
Zarządzenie to było kierowane do urzędników. Dotyczyło organizowania na terenach należących do m.st. Warszawy objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt.
Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała zawierania umów najmu i dzierżawy nieruchomości z takimi cyrkami, a także - dystrybucji biletów na takie wydarzenia w biurach Urzędu m.st. Warszawy, urzędach dzielnic m.st. Warszawy i w jej jednostkach organizacyjnych, a także ich promocji z wykorzystaniem majątku miasta. Do udziału w rozprawie w środę 31 sierpnia 2016 r. został dopuszczony Związek Pracodawców Cyrku i Rozrywki, który reprezentowała radca prawny Renata Wójtiuk-Janusz. - Zarządzenie stanowi wyraz światopoglądu osoby pełniącej funkcję publiczną, wybieranej w wyborach bezpośrednich i przekracza granice prawa - mówiła radca Wójtiuk-Janusz. - Ludzie zrozumieli to zarządzenie jako zakaz występów cyrków ze zwierzętami. Dochodzi do tego, że urzędnicy miejscy odmawiają cyrkom dostępu do wody, np. w Ciechanowie - wyjaśniała. Cyrki są spychane na obrzeża miast. Dodała też, że zarządzenie godzi w prawa podstawowe, takie jak swoboda działalności gospodarczej zagwarantowana w Unii Europejskiej i w Konstytucji RP. Pełnomocniczka Związku przywołała też art. 12 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który nakazuje samorządom prawidłowe nimi gospodarowanie.
Przedstawiciel miasta radca prawny Rafał Minc polemizował: - Nie ma przepisu, który nakazywałby zawieranie umów najmu i dzierżawy z cyrkami. Nie ma też obowiązku promowania i dystrybucji biletów na te przedstawienia - twierdził Minc. Podkreślił, że nie ma w prawie polskim prymatu swobody działalności gospodarczej nad prawem własności.
Co do zakazu występów mec. Minc zaznaczył, że po wejściu w życie spornego zarządzenia były organizowane przedstawienia cyrkowe.
Problem może dotyczyć 17 -20 przedsiębiorców. Podobne uchwały do warszawskiej podjęto w 21 miastach.
Sygnatura akt I SA/Wa 604/15
Dowiedz się więcej z książki | |
Europejski Przegląd Sądowy - Nr 12/2015 [EBOOK PDF]
|