Obserwatorium wolności mediów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, które zdobyło te dane podaje, że w ciągu roku wzrost o ponad jedną czwartą nastąpił w odniesieniu do typu podstawowego (art. 212 § 1 k.k.) i o 18 proc. w odniesieniu do typu kwalifikowanego (art. 212 § 2 k.k). Na podstawie danych z 2011 r. można stwierdzić, że art. 212 § 1 k.k. był podstawą do skazania 180 osób. Dla porównania w 2009 r. skazane zostały 131 osoby, a w 2010 r. 143 osoby. Na podstawie art. 212 § 2 k.k. (a więc sytuacji, gdy do zniesławienia dochodzi za pomocą środków masowego komunikowania) skazane zostały w 2011 r. 52 osoby. W 2009 r. liczba ta była odpowiednio mniejsza, gdyż wynosiła 44 osoby, a w roku 2009 były to 33 osoby.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina, że prowadzi wspólnie m.in. z Izbą Wydawców Prasy działania na rzecz wykreślenia z kodeksu karnego przestępstwa zniesławienia określonego w art. 212 Kodeksu karnego.
W poniedziałek 24 września ma odbyć się spotkanie organizatorów kampanii „Wykreśl 212 kk” oraz redaktorów naczelnych głównych dzienników i tygodników z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem. Przedmiotem rozmowy będą perspektywy wprowadzenia zmian w prawie karnym, których skutkiem byłoby usunięcie art. 212 kk, a tym samym karalności zniesławienia.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rzeczpospolita", Ministerstwo Sprawiedliwości ma propozycje przewidującą, że art. 212 pozostanie w kodeksie karnym, ale jego działanie będzie ograniczone. Według tego projektu odpowiedzialność karna będzie wchodziła w rachubę tylko w sytuacjach, w których doszło do umyślnego podawania nieprawdy i stawiania nieprawdziwych zarzutów. Jeśli zaś ktoś poczuje się pokrzywdzony negatywną oceną czy krytyczną opinią publikacji, będzie mógł dochodzić ochrony dóbr osobistych, ale tylko na drodze cywilnej.
Więcej na ten temat>>>
Coraz więcej skazanych za zniesławienie
Liczba skazanych za przestępstwo zniesławienia w 2011 r. wrosła o 26 proc. w stosunku do roku poprzedniego wynika z danych resortu sprawiedliwości. Koalicja organizacji zabiegających o zniesienie art. 212 kk będzie dziś rozmawiać o tym z ministrem Jarosławem Gowinem.