The English Bridge Union (EBU) jest krajowym związkiem zajmującym się regulacją i rozwojem brydża porównawczego w Anglii. Ta gra karciana stanowi formę brydża i jest rozgrywana jako konkurencja na poziomie krajowym i międzynarodowym na tej zasadzie, że każda para kolejno rozgrywa to samo rozdanie co pary przeciwników przy innych stołach. Końcowy wynik jest zatem oparty na odpowiednim porównaniu.

EBU organizuje turnieje brydża porównawczego, pobierając od graczy opłaty za dopuszczenie do uczestnictwa. EBU uiszcza VAT od tych opłat. EBU złożyło do organu podatkowego wniosek o zwrot tego podatku na mocy dyrektywy VAT. Uważa ono, że powinno korzystać ze zwolnień ustanowionych przez tę dyrektywę dla świadczeń niektórych usług ściśle związanych z uprawianiem sportu.

Organ podatkowy nie uwzględnił tego wniosku, z tego względu, że przepis, zgodnie z którym zwolnione z VAT są świadczenia niektórych usług "ściśle związanych ze sportem ", oznacza, że "sport" w rozumieniu tego przepisu musi zawierać znaczący element fizyczny.

EBU wniosło odwołanie od decyzji organu podatkowego, które zostało oddalone. Rozpatrujący wniesioną wskutek tego apelację sąd wyższej instancji, wyjaśniając, że brydż porównawczy wykorzystuje zaawansowane umiejętności umysłowe, zwrócił się do Trybunału z pytaniem, czy chodzi tu o "sport" w rozumieniu art. 132 ust. 1 lit. m) dyrektywy VAT.

W ogłoszonym w ostatni czwartek wyroku Trybunał zauważył najpierw, że zwrócono się do niego nie o ustalenie znaczenia pojęcia "sportu" w ogóle, lecz o dokonanie jego wykładni w ramach dyrektywy VAT.

Trybunał przypomniał, że wobec braku jakiejkolwiek definicji pojęcia "sportu" w tej dyrektywie, w myśl utrwalonego orzecznictwa, wyraz ten należy określić zgodnie z jego zwykłym znaczeniem w języku potocznym, przy jednoczesnym uwzględnieniu kontekstu, w którym został on użyty, i celów danego uregulowania.

Trybunał stwierdził, że w kontekście zwolnień z VAT, które powinny być interpretowane w sposób ścisły, wykładnia pojęcia "sportu" znajdującego się w tej dyrektywie ogranicza się do aktywności odpowiadających zwykłemu znaczeniu tego pojęcia, które cechują się niepozbawionym znaczenia elementem fizycznym.

Pomimo przyznania, że brydż porównawczy angażuje logikę, pamięć, strategię i może stanowić aktywność korzystną dla zdrowia psychicznego i fizycznego tych, którzy ją wykonują regularnie, Trybunał orzekł, iż fakt, że aktywność wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne, nie jest sam w sobie elementem wystarczającym dla uznania, że aktywność ta wchodzi w zakres pojęcia "sportu" w rozumieniu owej dyrektywy.

Okoliczność, że aktywność korzystna dla samopoczucia fizycznego i umysłowego uprawiana jest jako konkurencja, nie pozwala na wyciąg nięcie odmiennych wniosków.

Trybunał stwierdził, że aktywność, taka jak brydż porównawczy, cechująca się elementem fizycznym, który wydaje się nieistotny, nie wchodzi w zakres pojęcia "sportu" w rozumieniu dyrektywy VAT.

Trybunał wskazał jednak, że wykładnia taka nie przesądza kwestii, czy aktywność zawierająca element fizyczny, który wydaje się nieistotny, może wchodzić w zakres pojęcia "usług kulturalnych" w rozumieniu art. 132 ust. 1 lit. n) owej dyrektywy, gdy aktywność ta, z uwagi na jej praktykowanie, historię i tradycje, do jakich należy, zajmuje takie miejsce w dziedzictwie społecznym i kulturowym danego państwa, że może ona być uznana za stanowiącą część jego kultury.

Tak wynika z wyroku TS z 26 października 2017 r. w sprawie C-90/16 The English Bridge Union Limited przeciwko Commissioners for Her Majesty’s Revenue & Customs.

Źródło: http://curia.europa.eu 

______________________

 * Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.