Powołując się na badania Ernst & Young, CBA stwierdza, że w ostatnich latach wzrosło ryzyko nadużyć i korupcji w biznesie. 15 proc. menedżerów ankietowanych w latach 2011-12 stwierdziło, że są gotowi dać łapówkę "w celu pozyskania lub utrzymania relacji biznesowych". W poprzednich badaniach taką deklarację składało 9 proc. pytanych.
CBA wymienia siedem obszarów, na których spodziewa się "stosowania pozaprawnych metod w walce o uzyskanie zleceń". Są to: infrastruktura informatyczna i komunikacyjna, sektor obronny, energetyka, służba zdrowia, ochrona środowiska i projekty unijne.
Jak piszą analitycy Biura, "w krótkim czasie można się spodziewać zaostrzenia walki o pozyskanie zamówień zarówno przez duże podmioty funkcjonujące na rynku krajowym, jak i przez drobnych przedsiębiorców działających na szczeblu lokalnym". Najbardziej zagrożone są "wielkie inwestycje (np. drogowe)", których jest wiele, co "utrudnia nadzór nad prawidłowością ich przebiegu". Więcej: wyborcza.pl>>>
CBA prognozuje korupcyjne zagrożenia
Centralne Biuro Antykorupcyjne rozesłało do posłów i wybranych urzędników broszurę, w której ostrzega przed zagrożeniami w nadchodzącym roku. Najbardziej zagrożone obszary to m.in.: obrona, zdrowie, energetyka i projekty unijne.