Spotkanie w Pałacu Prezydenckim wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy z szefem sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisławem Piotrowiczem (PiS) trwało w piątek blisko cztery godziny.

- To spotkanie nie było ostatnim. Było to kolejne robocze spotkanie, na którym, jak myślę, doszło do kolejnego zbliżenia stanowisk - powiedział po jego zakończeniu Piotrowicz. - Można powiedzieć, że zwiększył się obszar spraw uzgodnionych - dodał. Nie chciał jednak mówić o konkretach tych ustaleń. - Pozostawiliśmy sobie jeszcze czas na przemyślenia, ale już do tych uzgodnień pozostało nam znacznie mniej spraw - zaznaczył.

Natomiast wiceszef Kancelarii Prezydenta, podczas blisko czterogodzinnych rozmów z przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka "udało się dokonać nowych ustaleń" w szczegółowych kwestiach związanych z prezydenckimi projektami ustaw reformujących sądownictwo. - To jest pozytywna wiadomość, która cieszy,(...) jest coraz większy zakres uzgodnień już dokonanych pomiędzy Kancelarią Prezydenta a przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości" - mówił. - Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby te prace sfinalizować i, jeżeli będzie determinacja PiS-u w tym zakresie, to na pewno jesteśmy bliżej tego porozumienia - ocenił prezydencki minister.

Paweł Mucha zapewnił, że Kancelaria Prezydenta "jest gotowa do dalszych rozmów tak szybko, jak tylko to zostanie dokonane". - Nasze ustalenie robocze było tego rodzaju, że pan przewodniczący Piotrowicz wtedy, kiedy będzie gotowy do rozmowy, będzie się do nas odzywał z taką informacją, i my wtedy jesteśmy w stałej gotowości, żeby te rozmowy podjąć. Ja myślę, że to na pewno będzie przyszły tydzień, natomiast z naszej strony jest pełna gotowość, żeby to się odbywało tak szybko, jak to możliwe - dodał Mucha.

Stanisław Piotrowicz powiedział dziennikarzom w Sejmie, że spodziewa się, że kolejna jego rozmowa z Muchą odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim ws. zmian w sądownictwie nie zostało jeszcze umówione; zapewne odbędzie się w najbliższym czasie - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. (ks/pap)