Rada przyjęła 27 listopada uchwałę, w której wyraża sprzeciw wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej działań i wypowiedzi, które podważają autorytet i niezależność władzy sądowniczej.
- Zapewnienie realnej ochrony praw i wolności obywatelskich możliwe jest tylko wówczas gdy Sądy i Trybunały Rzeczypospolitej pozostają władzą odrębną i niezależną.
Z głębokim niepokojem obserwujemy wkraczanie organów władzy wykonawczej w sferę merytorycznych rozstrzygnięć procesowych, które zastrzeżone są, z mocy art. 175 ust.1 Konstytucji, do wyłącznej kompetencji sądów – czytamy w uchwale.
Za zagrożenie dla konstytucyjnej zasady trójpodziału i równoważenia się władz oraz zasady niezależności władzy sądowniczej jej autorzy uznają próby doprowadzenia do unieważnienia dokonanego już wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
- Z oburzeniem odbieramy wypowiedzi, które bez oparcia w jakichkolwiek materialnych przesłankach, zarzucają poszczególnym przedstawicielom władzy sądowniczej, działanie na zamówienie polityczne, brak kompetencji zawodowych czy też brak bezstronności.
Doceniając znaczenie wolności wyrażania poglądów i rozumiejąc, iż władza sądownicza nie jest wyłączona spod kontroli społecznej, apelujemy by krytyka działań Sądów i Trybunałów dokonywana była w sposób nie prowadzący do niszczenia zaufania społecznego do tychże organów władzy sądowniczej, bez którego nie mogą one wykonywać swych konstytucyjnych zadań – stwierdzają autorzy uchwały.
I na koniec stwierdzają, że pozostają w przekonaniu, że niezależnie od posiadanych poglądów i sympatii politycznych, w interesie wszystkich obywateli leży by sprawy dotyczące ich praw i wolności rozpoznawane przez Sądy i Trybunały wolne od wpływów politycznych.
 

Dowiedz się więcej z książki
Państwo prawa jeszcze w budowie
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł