Klub SLD opracuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tegorocznej ustawy budżetowej - zapowiedział w piątek rzecznik klubu Sojuszu Dariusz Joński. Według SLD, w pracach nad projektem budżetu naruszono przepisy ustawy o Komisji Trójstronnej.

Joński podkreślił na piątkowej konferencji prasowej, że zgodnie z art. 3 ustawy o Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych, strona rządowa, nie później niż 20 dni przed przedstawieniem projektu ustawy budżetowej Sejmowi, kieruje ten projekt wraz z uzasadnieniem do Komisji Trójstronnej, w celu zajęcia stanowiska przez strony pracowników i pracodawców.

Wniosek do TK ma opracować OPZZ.  Według Jońskiego złożony zostanie w najbliższym czasie, jednak dopiero po zakończeniu prac nad przyszłorocznym budżetem. Ustawa budżetowa zostanie prawdopodobnie uchwalona na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

Z kolei PiS w najbliższym czasie zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o refundacji leków. Zgodnie z ustawą refundacyjną, gdy lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o wypisanie recepty m.in. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych. Lekarz będzie ponosił odpowiedzialność finansową także w przypadku, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku.

Piecha poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie, że PiS ma już przygotowany projekt skargi do TK, wymaga on jednak drobnych uzupełnień.

PiS złożyło ponownie wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym dot. odpłatności za drugi kierunek studiów - poinformował w piątek Kazimierz Ujazdowski (PiS).

Analogiczny wniosek PiS złożyło w poprzedniej kadencji Sejmu, jednak Trybunał Konstytucyjny nie zdążył go rozpatrzyć przed jej upływem i postępowanie zostało umorzone.

 

"Deklarowaliśmy, że złożymy wniosek ponownie, jeśli dojdzie do umorzenia sprawy i dzisiaj zgłosiliśmy do TK wniosek przeciwko temu błędnemu i antykonstytucyjnemu rozwiązaniu" - oświadczył Ujazdowski na konferencji prasowej w Sejmie.

 

Opłaty za dodatkowe kierunki studiów wprowadziła nowelizacją Prawa o szkolnictwie wyższym. Nie dotyczy to jedynie najlepszych studentów.

"PiS jest w końcowej fazie przygotowania wniosku do TK. Zgłaszamy całą ustawę do uznania jej jako niekonstytucyjnej" - podkreślił Piecha. Zaznaczył, że ministerstwo zdrowia zapowiedziało, że dzisiaj na stronach internetowych ministerstwa pojawi się nowa lista leków refundowanych. "Póki co takiej listy nikt nie widział".