Zdaniem ministra wszyscy powinni tworzyć dobry klimat, choćby we współpracy z samorządami i administracją. - Przy rożnym poziomie oceny dramatyzmu sytuacji ważna jest profilaktyka - powiedział minister Boni.
Zwrócił się do zebranych z prośbą o wzmożone społeczne monitorowanie przejawów mowy nienawiści. - Dorobek waszych tradycji kulturowych jest bardzo ważny dla tworzenia dobrych wzorców współistnienia kultur i narodów w jednym wspólnym społeczeństwie - powiedział Boni.
Uczestnicy spotkania podkreślili, że odmienność kulturowa, narodowa i etniczna nie powinna być elementem wykluczającym w demokratycznym, nowoczesnym społeczeństwie. Poziom świadomości społecznej musi być wyższy. Społeczeństwo nie powinno tolerować objawów rasizmu, ksenofobii, wykluczania, dyskryminacji narodowej i kulturowej w obrębie współistnienia demokratycznego państwa. Ważny jest dialog społeczny, kulturowy i wewnątrz kulturowy. Zdaniem uczestników - społeczeństwo, autorytety, osoby publiczne - powinni wspólnie przeciwstawić się dyskryminacji i mowie nienawiści. Priorytetem powinno stać się promowanie dobrych postaw i "dobrej mowy". Ważne jest także aby podjąć szerokie działania edukacyjne.
Rafał Bartek, współprzewodniczący KWRiMNiE, przekazał ministrowi Boniemu list, przygotowany przez środowiska mniejszości narodowych i etnicznych, w którym m.in. wyrażono zadowolenie z podjęcia tematów przeciwdziałania agresji i mowie nienawiści.
- Jest nam potrzebne wspólne - społeczne działanie, które pokazywałoby, że jest jakaś granica słów, której przekraczać nie można. Najpierw pojawiają się słowa, później przejawy, a na końcu jest działanie. Taki rozwój sytuacji następuje bardzo szybko i staję się bardzo niebezpieczny w przestrzeni publicznej - powiedział minister Boni.
Minister zapowiedział przy okazji, że podczas konwentu wojewodów 6 grudnia br. zostanie przedyskutowana i przedstawiona nowa, wzmocniona rola Pełnomocników Wojewodów ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Informacja z dzisiejszego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych zostanie przedstawiona podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Uczestnicy zgodzili się, że konieczne jest szukanie społecznych partnerów do promowania „tamy dla mowy nienawiści”.
Boni: trzeba postawić tamę dla mowy nienawiści
Panuje generalne przekonanie, że to co jest w przepisach prawnych powinno być przestrzegane i egzekwowane z większą siłą. Widać, że nie jest to zadanie łatwe powiedział minister Michał Boni podczas poniedziałkowego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.