Deklarację w sprawie wprowadzenia takiej zmiany składał poprzedni minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, a w obecnej kadencji ponowił ją minister Jarosław Gowin – przypomina Maciej Bobrowicz. I dodaje, że została ona wpisana na listę projektów Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. Prezes KRRP twierdzi, że niebawem projekt ten będzie przedmiotem prac Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jeśli ten organ zatwierdzi propozycje przedstawione przez resort sprawiedliwości, to rozpocznie się ścieżka legislacyjna projektu.

- Sądzę, że w czasie mojej kadencji na stanowisku szefa samorządu radcowskiego, która kończy się w przyszłym roku, sprawa zostanie pozytywnie zakończona – mówi prezes KRRP. 
Maciej Bobrowicz przypomina, że radcowie od lat zabiegają o zmianę w tej dziedzinie, a jako argument podają fakt, że większość z nich jest merytorycznie przygotowana do prowadzenia spraw karnych.  - Obecnie aplikanci radcowscy mają w programie swojego szkolenia również prawo karne, a ponad 10 tys. radców wykonujących już zawód ma też potwierdzone przeszkolenie z tej dziedziny – mówi prezes KRRP. Stwierdza też, że zainteresowanie wśród radców prawnych tą specjalnością jest zróżnicowane. – Interesują się tym przede wszystkim młodsi radcowie, a także obecni aplikanci, którzy traktują to jako istotne poszerzenie swoich szans na coraz trudniejszym rynku usług prawnych. Ale wszyscy radcowie, którzy zajmują się przede wszystkim obsługą podmiotów gospodarczych, nie widzą powodu by nie mogli zajmować się także sprawami karnymi swoich klientów, gdy zajdzie taka potrzeba – konkluduje Maciej Bobrowicz.