Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy zmieniającej, istniejący obecnie w Polsce system badawczy nakłada na Urząd Patentowy RP obowiązek przeprowadzenia badania z urzędu, uwzględniającego przeszkody bezwzględne oraz przeszkody względne do udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy w postaci wcześniejszych praw, nawet gdy uprawniony do tych praw nie wyraża sprzeciwu w stosunku do późniejszych rejestracji.

Projekt ustawy zmieniającej zakłada natomiast wprowadzenie w zakresie postępowania w sprawie uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy systemu sprzeciwowego. Ma to spowodować, że prawo wyłączne na znak towarowy będzie udzielane znacznie szybciej niż dotychczas, co ma duże znaczenie przy intensywnie zmieniających się warunkach rynkowych. W ramach takiego systemu Urząd Patentowy nie będzie bowiem odmawiał z urzędu udzielenia prawa ochronnego na zgłoszony znak towarowy w przypadku wystąpienia kolizji z prawami wcześniejszymi.

Czytaj: UE zmieni przepisy dotyczące znaków towarowych>>>

Jak wskazują autorzy projektu nowelizacji, wprowadzenie nowego modelu ochrony spowoduje, iż w stosunkowo krótkim terminie, tj. niezwłocznie po badaniu formalno-prawnym i ocenie przesłanek bezwzględnych, a także w razie braku złożonego sprzeciwu, zostanie udzielone prawo ochronne na zgłoszony znak towarowy.

Dotychczasowy model postępowania wymusza na Urzędzie Patentowym konieczność badania kolizji pomiędzy zgłoszonym znakiem towarowym a wcześniejszymi znakami. Przyjęcie systemu sprzeciwowego sprawi, iż Urząd nie będzie przeciwstawiał zgłoszonym znakom wszystkich wcześniejszych znaków, w tym także tych nieużywanych na terytorium Polski, co ma miejsce w dotychczasowym systemie. Generuje to bowiem nieuzasadnioną „sztuczną” ochronę praw, które mogą nigdy nie zaistnieć w obrocie handlowym na terytorium RP.

Marta Lampart
 
Rozporządzenie w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych>>>

Jednocześnie proponuje się, aby nowe przepisy nakładały na Urząd Patentowy obowiązek sporządzania dla zgłaszających nowe znaki towarowe zawiadomień o istnieniu identycznych lub podobnych znaków towarowych, które mogą stanowić podstawę sprzeciwu, a w rezultacie prowadzić do odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy. Jak wskazano w uzasadnieniu nowelizacji, rozwiązanie takie stosowane jest już w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, w których nastąpiło przejście z systemu badawczego na system sprzeciwowy. Dzięki wysyłanym przez Urząd zawiadomieniom zostanie zapewniona w pewnym zakresie pewność prawa, bowiem zgłaszający uzyska informacje o potencjalnych przeszkodach rejestracji wynikających z praw osób trzecich.

Projekt ustawy zmieniającej przewiduje, że nowe przepisy wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.