Uściślenia momentu, od jakiego mogą być przetwarzane tzw. wrażliwe dane osobowe, domagają się autorzy projektu założeń projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Uważają, że jest to szczególna kategoria danych osobowych i dlatego podczas przetwarzania muszą być poddane szczególnemu reżimowi.
Chodzi o informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej, której tożsamość można określić bez nadmiernych kosztów, czasu i działań, które ujawniają jej pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, dane o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym oraz dotyczące skazań, orzeczeń o ukazaniu i nałożeniu mandatów karnych, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym.
Obowiązujące teraz przepisy zezwalają na przetwarzanie tych danych w zbiorze dopiero po zarejestrowaniu go. Natomiast nie wskazują, w jakim terminie organ musi go zarejestrować.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna