- Nowelizacja zakłada stworzenie mechanizmów sprzyjających tworzeniu nowych miejsc pracy dla osób pozbawionych wolności - mówi minister Krzysztof Kwiatkowski. I przypomina, że  zmiana przepisów polega na zagwarantowaniu uzyskiwania przez osoby pozbawione wolności co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Skutkiem nowych przepisów są wyższe koszty pracy świadczonej przez osoby pozbawione wolności, a w efekcie znaczący spadek jej atrakcyjności z punktu widzenia pracodawców. To wymaga wprowadzenia szeregu nowych rozwiązań. W miejsce istniejącego Funduszu Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy wprowadzono Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Ma to być instrument dostarczający zachęt dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają skazanych lub zdecydują się w przyszłości na zaoferowanie im pracy.
Znowelizowana ustawa o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności przewiduje wprowadzenie rekompensaty dla przedsiębiorców z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności – w wysokości 20 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom pozbawionym wolności. Wypłaty z Funduszu (przeznaczone na ryczałty, dotacje i pożyczki), zgodnie z nowymi zapisami ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności, będą finansowane ze środków pieniężnych, pochodzących m.in. z potrąceń 25 proc. wynagrodzeń przysługujących skazanym.
Ponieważ wprowadzenie rekompensat dla przedsiębiorców, zatrudniających osoby pozbawione wolności oraz inne niż do tej pory określenie kręgu podmiotów, które mogą korzystać ze wsparcia w postaci dotacji i pożyczek z Funduszu wymaga ustalenia ram, w jakich mogą być przyznawane, wprowadzono do ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności upoważnienie dla ministra sprawiedliwości do doprecyzowania tych kwestii, w szczególności po to, by zagwarantowane było racjonalne i efektywne gospodarowanie środkami Funduszu. Minister winien określić szczegółowe zasady oraz tryb finansowania działań w zakresie resocjalizacji osób pozbawionych wolności, a także szczegółowe zasady, tryb i terminy wypłaty ryczałtów oraz udzielania pożyczek i dotacji, jak również sposób i tryb dokumentowania wydatków na zatrudnienie osób pozbawionych wolności oraz wysokości i przeznaczenia pomocy wraz z wzorami dokumentów w tych sprawach, uwzględniając możliwości finansowe Funduszu.
Zgodnie z delegacją ustawową, w projekcie rozporządzenia ministra sprawiedliwości określono szczegółowe zasady, tryb i terminy wypłaty ryczałtów oraz dotacji i pożyczek. - Zakładamy, że z dotacji lub pożyczki będą mogły korzystać podmioty trwale współpracujące z więziennictwem w zakresie zatrudniania osób pozbawionych wolności, tj. zatrudniające te osoby przez określony czas (co najmniej 24 miesiące) oraz w określonej, granicznej liczbie (co najmniej 5 osób miesięcznie – w przeliczeniu na pełne etaty) – mówi minister sprawiedliwości.
Obecnie projekt rozporządzenia znajduje się na końcowym etapie uzgodnień międzyresortowych. Dzisiaj odbyła się konferencja uzgodnieniowa projektu.