Według Ministerstwa Finansów, które jest autorem projektu, dotychczasowe zasady dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa nie pozwalały na racjonalne zarządzanie pieniędzmi. Wolne środki lokowane są w banku i nie można ich wykorzystać na inne cele niż wykonywanie zobowiązań z tytułu poręczeń lub gwarancji udzielanych przez Skarb Państwa. Jednocześnie SP w celu finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu sprzedaje skarbowe papiery wartościowe, co powodowało zwiększenie kosztów.

Nowelizacja wprowadza wykorzystywanie środków zgromadzonych na rachunku rezerw poręczeniowych na sfinansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz w związku z zarządzaniem długiem Skarbu Państwa. Przewiduje także, że środki wykorzystane przez ministra finansów na wskazany cel podlegać będą zwrotowi na powyższy rachunek, w wysokości i w terminie umożliwiającym ich przeznaczenie na wykonywanie zobowiązań z tytułu poręczeń lub gwarancji udzielonych przez Skarb Państwa.

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz. U. z 2014 r. poz. 84) wejdzie w życie 1 lutego 2014 r.