W trakcie 68. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędzie się w dniach 9-11 czerwca 2010 r. odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 3063) dotyczącego kompleksowego uregulowania problematyki wykonywania orzeczeń dotyczących kontaktów z dziećmi. Postępowanie regulujące wykonywanie orzeczeń dotyczących kontaktów z dziećmi zmieni charakter z egzekucyjnego na opiekuńczy.
Podstawowym środkiem mającym na celu realizację orzeczeń ustalających kontakty ma być, przyznawana przez sąd na rzecz uprawnionego i na jego wniosek, suma pieniężna. Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie będzie wykonywać albo będzie niewłaściwie wykonywać obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. Jeżeli osoba zobowiązana nadal nie będzie realizować swojego obowiązku, sąd opiekuńczy nakaże jej zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń.
Przed wydaniem każdego postanowienia, sąd opiekuńczy zobligowany będzie do wysłuchania uczestników postępowania, w tym do wysłuchania osoby zobowiązanej.
Projektodawcy zrezygnowali ze wskazania górnej granicy wysokości kwoty. Podstawowym założeniem jest to, aby kwota była skuteczna, czyli adekwatna do możliwości finansowych osoby zobowiązanej. Sąd opiekuńczy nie będzie mieć zatem całkowitej dowolności w ustalaniu jej wysokości.
W wypadku, gdy zobowiązany zacznie respektować orzeczenie o kontaktach po nakazaniu mu zapłaty sumy pieniężnej, nie będzie to oznaczać anulowania nakazanej sumy za dokonane wcześniej naruszenia obowiązku. Zagrożenie nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej za każde naruszenie będzie mogło być zamieszczone już w orzeczeniu dotyczącym kontaktów albo później w odrębnym postanowieniu.
Jeżeli środek w postaci nakazanej sumy pieniężnej nie doprowadzi do wykonania orzeczenia o kontaktach, a kontakty polegać będą na zabieraniu dziecka poza miejsce jego pobytu, sąd będzie mógł wtedy zlecić kuratorowi przymusowe odebranie dziecka. Postanowienie będzie mogło obejmować wielokrotne odbieranie dziecka, poprzez określenie, w jakim czasie od uprawomocnienia postanowienia ten środek ma być stosowany.
Od każdego z postanowień przewidzianych w postępowaniu w sprawach dotyczących wykonywania kontaktów z dzieckiem przysługiwać będzie zażalenie. Zgodnie z założeniami projektu, postępowanie w sprawach wykonywania orzeczeń dotyczących kontaktów z dziećmi ma się toczyć według przepisów o postępowaniu nieprocesowym, stanowiąc jedno z postępowań w sprawach opiekuńczych.
Do Kodeksu postępowania cywilnego ma zostać dodany nowy oddział "Sprawy dotyczące wykonywania kontaktów z dzieckiem". Przepisy w nim zawarte mają mieć charakter wykonawczy. Samo postępowanie rozpoznawcze ma się toczyć w oparciu o przepisy ogólne o postępowaniu opiekuńczym.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line