Stworzenie precyzyjnych zasad dotyczących usług świadczonych w internecie to główne założenie nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Nowe przepisy przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dziś projektem zajmie się Komitet ds. Europejskich.
Zgodnie z zaproponowanymi regulacjami zostanie powiększony katalog przedsiębiorców, którzy unikną odpowiedzialności za treści zamieszczone w sieci przez internautów. I tak zwolnieni z niej będą twórcy wyszukiwarek (np. Google). Według MSWiA sporną kwestią jest bowiem to, czy twórca wyszukiwarki powinien ponieść odpowiedzialność, jeśli na liście wyszukiwania znajdą się strony zawierające np. treści łamiące prawo autorskie czy naruszające czyjeś dobra osobiste.
Zmianie ulegnie także proces blokowania nielegalnych treści w serwisach, gdzie internauci zamieszczają swoje pliki. Rozpocznie się co prawda tak samo, a więc w chwili wysłania właścicielowi portalu tzw. wiarygodnej wiadomości o łamaniu prawa. Nowa ustawa jednak wreszcie wskaże, jakie elementy wiarygodna wiadomość będzie musiała zawierać. Będą to m.in. dane kontaktowe uprawnionej osoby; jej własnoręczny lub elektroniczny podpis; wskazanie nielegalnych treści; podanie informacji pomagających właścicielowi serwisu zlokalizować miejsce, gdzie znajdują się owe dane.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna