Zgodnie z przygotowanym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem, zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona będzie mógł nie dopuścić do przebywania na zorganizowanym terenie narciarskim osoby, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się w stanie nietrzeźwości lub jest pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych oraz może żądać opuszczenia zorganizowanego terenu narciarskiego przez taką osobę. Projekt ustawy zawiera dwa przepisy karne. Zgodnie, z pierwszym z nich osoby korzystające ze zorganizowanych terenów narciarskich w stanie nietrzeźwości lub będąc pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych będą podlegać karze grzywny. Karze grzywny lub karze nagany będzie podlegał każdy, kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do ukończenia 15 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tego małoletniego bez kasku ochronnego.

Projekt ustawy przyjmuje, że jak dotychczas podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa górskiego będą TOPR i GOPR oraz inne podmioty, które uzyskają zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wykonywanie tej działalności. Zgoda będzie udzielana w drodze decyzji administracyjnej, o ile podmiot ubiegający się o jej uzyskanie spełni warunki określone w ustawie, tj.:
1) zapewnia stan gotowości do wykonywania ratownictwa górskiego, poprzez utrzymywanie stałych dyżurów ratowników górskich;
2) dysponuje kadrą ratowników górskich w liczbie niezbędnej do zapewnienia stanu gotowości, o którym mowa w pkt 1, posiadających umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, technik ratownictwa, topografii gór;
3) posiada siedzibę;
4) posiada własny sprzęt specjalistyczny, środki transportu i łączności niezbędne do wykonywania ratownictwa górskiego.
O zgodę na wykonywanie ratownictwa górskiego nie będą musiały występować GOPR i TOPR. Związane jest to z tym, że organizacje te są organizacjami wyspecjalizowanymi w ratownictwie górskim; posiadają długoletnie doświadczenia w organizacji akcji ratowniczych (TOPR – 100-letnie, GOPR – 58-letnie) oraz posiadają odpowiednie zaplecze w postaci wyszkolonych kadr i sprzętu sprawia.

Projektowana ustawa określi również warunki bezpieczeństwa w górach oraz wskaże podmioty odpowiedzialne za ich zapewnienie. Zapewnienie warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach należy do organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego, dyrekcji parków narodowych i krajobrazowych, a także do osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej prowadzących w górach działalność w zakresie kultury fizycznej lub będących organizatorami imprez sportowych w górach. Według projektu zapewnienie warunków bezpieczeństwa w górach polega w szczególności na:
1) oznakowaniu terenów, obiektów i urządzeń służących do uprawiania sportu i turystyki;
2) zapewnieniu podmiotom uprawnionym do wykonywania ratownictwa górskiego warunków do organizowania pomocy oraz ratowania osób, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, w szczególności poprzez zapewnienie pomieszczeń dla podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego;
3) informowaniu o aktualnym stopniu zagrożenia lawinowego.

Projekt zakłada, że finansowanie ratownictwa górskiego odbywać się będzie jak dotychczas na podstawie zlecania zadań publicznych zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawą o finansach publicznych w ramach środków określonych corocznie w ustawie budżetowej. Zgodnie z tymi przepisami, zadania publiczne z zakresu ratownictwa górskiego zleca minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Projekt ustawy