Projekt przewiduje implementację praktyk w zakresie emisji listów zastawnych, w tym obowiązek: utrzymywania bufora płynności, utrzymywania dodatkowego zabezpieczenia emisji listów zastawnych, czy obowiązek przeprowadzania testów umożliwiających identyfikację potencjalnego ryzyka upadłości banku hipotecznego.
Czytaj: Rząd: listy zastawne ożywią rynek hipoteczny>>>
Ustawa wprowadzić ma także rozwiązania mające na celu rozwój długoterminowych papierów wartościowych, jakimi są listy zastawne, zmniejszy praktykę finansowania wieloletnich kredytów przez krótkoterminowe depozyty, umacniając bezpieczeństwo sektora bankowego.
Nowelizacji podlegać będzie również Prawo upadłościowe i naprawcze. Ustawodawca chce, by w przypadku upadłości banku zapadalność listów zastawnych była z mocy prawa wydłużana o rok. Podczas tego okresu wszelkie płatności odsetek byłyby dokonywane z zasadami określonymi w warunkach emisji danej serii listów.
"Proponowane zmiany zasługują na pozytywną ocenę. Przyczyniają się niewątpliwie do lepszej oceny po stronie inwestorów instrumentu, jakim są listy zastawne, głównie z uwagi na wzmocnienie bezpieczeństwa obrotu oraz stawianie wyższych wymogów transparentności, co należy uznać za ustawodawczo słuszne i korzystne dla rynku finansowego w Polsce." - ocenia BCC w opinii do projektu. Przedsiębiorcy popierają również pomysł odroczenia wymagalności listów zastawnych, podkreślają, że zmiana korzystnie wpłynie na atrakcyjność listu zastawnego dla potencjalnych inwestorów.
Barbara Andrzejuk,Izabela Heropolitańska
Gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe>>>