- Były to złożone aczkolwiek bardzo ciekawe transakcje. Na ich przykładzie widać dojrzałość naszego rynku. Cieszy mnie, że mogliśmy reprezentować HOCHTIEF Development w tych transakcjach, tym bardziej, że realizowane projekty są unikalne - mówi Joanna Wojnarowska, partner w warszawskim biurze Baker & McKenzie, kierująca pracami zespołu doradców przy sprzedaży biurowców przy Małachowskiego i Mazowieckiej.
Każda z nieruchomości będzie oferowała powierzchnię biurową klasy A. Budynki przejdą także wielokryterialną ekologiczną certyfikację BREEAM. Jest to system oceny jakości budynków prowadzony przez organizację Building Research Establishment Global i będący obecnie standardem w branży nieruchomości w Europie i na świecie stosowanym przez inwestorów, deweloperów oraz najemców.

Architektoniczne perełki stolicy

Kamienice przy Małachowskiego i Mazowieckiej to architektoniczne perły. Kamienica przy placu Małachowskiego 2 w pobliżu dzisiejszego Hotelu Victoria i Galerii Zachęta powstała w latach 1907-1910 jako projekt polskiego architekta Jana Heuricha. Właściciele nieruchomości został hrabia Edward Raczyński. Jest to przykład monumentalnej architektury warszawskiej z początku XX wieku, której wzorem była zabudowa Petersburga. Po II wojnie światowej zniszczony budynek został przebudowany. Dzisiaj przekształcenie i rewitalizację zabytkowej kamienicy, objętej ochroną konserwatorską, prowadzi HOCHTIEF Development Poland. Na uwagę zasługuje unikalne połączenie zabytkowego budynku z nowoczesnym projektem architektonicznym poprzez dobudowanie nowej część na przylegającej działce od ul. Traugutta. Łącznie kompleks architektoniczny obejmie 12,6 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz 1,5 tys. mkw. powierzchni handlowo-magazynowej. Prace zostaną zakończone w połowie 2014 r.
Druga nieruchomość, usytuowana przy ul. Mazowieckiej 2/4, to także zabytkowa kamienica. 4-piętrowy budynek przez lata był siedzibą Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Fasada kamienicy przy Mazowieckiej objęta jest ochroną konserwatorską. Do dyspozycji najemców będzie tu docelowo 2250 mkw. kameralnej powierzchni biurowej oraz 750 mkw. powierzchni na parterze i antresoli o przeznaczeniu handlowym i gastronomicznym. Prowadzone w budynku prace modernizacyjne zostaną zakończone w połowie 2013 r.