W obecnym stanie prawnym wyłączenie obowiązku stosowania ustawy ma miejsce w przypadku wystąpienia którejkolwiek z powyższych przesłanek - czy to w sytuacji, gdy rezultaty usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenia usług badawczych nie służą wyłącznie zamawiającemu na użytek jego działalności, czy też wtedy, gdy usługi te nie są w całości opłacane przez zamawiającego.
Zgodnie z opinią prawną Urzędu Zamówień Publicznych, rezultaty usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenia usług badawczych nie będą stanowić wyłącznie własności zamawiającego w sytuacji, gdy nie służą wyłącznie zamawiającemu tzn. w celu prowadzenia jego własnej działalności, ale w swoim podstawowym założeniu mają służyć także innym podmiotom.
Zdaniem Urzędu, jeśli zamawiający otrzymuje z budżetu państwa środki pochodzące z Unii Europejskiej w formie dotacji rozwojowej na realizację projektu i wydatkuje je w związku z udzieleniem zamówienia publicznego, to należy przyjąć, iż zamówienie jest opłacane przez tegoż zamawiającego, nie zaś przez podmiot trzeci.
Opinia prawna (interpretacja) Urzędu Zamówień Publicznych w sprawie wyłączenia stosowania ustawy - Prawo zamówień publicznych w przypadku usług w zakresie badań naukowych, prac rozwojowych oraz świadczenia usług badawczych (art. 4 pkt 3 lit. e) (nr LEX 29010).

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line