Sport ma największe znaczenie dla mieszkańców Irlandii i krajów skandynawskich: 23% Irlandczyków uprawia sport co najmniej 5 razy w tygodniu, natomiast w Szwecji, Finlandii i Danii odnotowano najwyższy odsetek osób ćwiczących „regularnie” lub „z pewną regularnością” (przynajmniej raz w tygodniu). Na drugim końcu skali jedynie 3% Bułgarów, Greków i Włochów deklaruje regularne uprawianie sportu.

W UE mężczyźni uprawiają sport częściej niż kobiety i są również od nich bardziej aktywni fizycznie. Różnicę tę widać szczególnie wyraźnie w grupie wiekowej między 15 a 24 rokiem życia. Badanie wykazało również związek między statusem społeczno-ekonomicznym a aktywnością fizyczną. 64% osób, które przerwało naukę przed 15 rokiem życia, twierdzi, że nigdy nie uprawia sportu, natomiast w grupie osób, które uczyły się przynajmniej do 20 roku życia, odsetek ten spada do 24%.

Komisja Europejska chce zaproponować inicjatywę mającą zachęcić Europejczyków do włączenia sportu i aktywności fizycznej do ich codziennego życia. Inicjatywa ta zostanie przedstawiona jako komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady, wraz z wnioskiem dotyczącym ustanowienia nowego programu Sport, wspierającego projekty i uzupełniającego działania polityczne w państwach członkowskich.

Z wywiadów przeprowadzonych pod koniec 2009 r. z niemal 27 000 obywateli w 27 państwach członkowskich wynika również, że: obywatele unijni mają różne preferencje, jeśli chodzi o miejsce podejmowania aktywności fizycznej: 83% Słoweńców woli ćwiczyć na świeżym powietrzu, a zaraz za nimi plasują się Finowie (76%) i Estończycy (67%). Aktywność fizyczną na świeżym powietrzu woli jedynie 27% Greków, 28% Maltańczyków i 29% Rumunów. Centra sportowe są najbardziej popularne wśród Szwedów (31%) i Cypryjczyków (22%), natomiast we Francji i na Węgrzech ceni je tylko 2% respondentów. 61% respondentów w Niemczech i 57% w Austrii należy do klubów sportowych lub innych klubów związanych z aktywnością fizyczną, natomiast odsetek ten jest znacznie niższy na Węgrzech (8%) oraz w Grecji i na Litwie (12%). Obywatele UE są najczęściej zdania, że władze lokalne dają im wystarczające możliwości podejmowania aktywności fizycznej. Mieszkańcy Finlandii i Luksemburga są w tym przypadku najbardziej zadowoleni (odpowiednio 76% i 75%), natomiast Polacy i Włosi (52%) uważają, że władze lokalne niewystarczająco zachęcają obywateli do aktywności fizycznej. Wolontariat na rzecz sportu jest zjawiskiem najczęstszym w Szwecji i Finlandii (18%), podczas gdy tylko 2% Polaków, Greków i Portugalczyków podejmuje działania w tej dziedzinie. W całej Unii Europejskiej znacznie więcej obywateli podejmuje pewną formę aktywności fizycznej, jak np. spacer, taniec czy ogrodnictwo, niż angażuje się w zorganizowane zajęcia sportowe. Niepokojącym wynikiem z punktu widzenia zdrowa publicznego jest fakt, że 14% obywateli UE w ogóle nie jest aktywnych fizycznie, a 20% jedynie sporadycznie.