Jak mówi Przemysław Rosati, prezes NRA, ta zmiana stanowi kolejny krok w kierunku dalszego zaangażowania aplikantów w sprawy samorządu adwokackiego. - Dotychczasowe rozwiązania opierały się głównie na strukturach samorządów izbowych. Wprowadzenie ogólnopolskiego samorządu aplikantów pozwoli na lepszą koordynację działań, wymianę doświadczeń oraz stworzy płaszczyznę do angażowania się aplikantów w sprawy ważne dla nich, a także dla całego samorządu - zapewnia.
Czytaj: Wstępne wyniki egzaminu na aplikacje - zdawalność wyższa, aplikanci wychodzili przed czasem>>
Co się zmieniło?
Zgodnie ze zmienionym regulaminem odbywania aplikacji powstanie ogólnopolski Samorząd Aplikantów Adwokackich, w skład którego wejdą przewodniczący samorządu aplikanckiego każdej izby adwokackiej.
Następnie wybiorą spośród siebie przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego oraz sekretarza. Przewodniczący Ogólnopolskiego Samorządu Aplikantów Adwokackich poinformuje przewodniczącego Komisji Aplikacji Adwokackiej o składzie Ogólnopolskiego Samorządu Aplikantów Adwokackich.
Współpraca, koordynacja, samopomoc koleżeńska
Do zadań Ogólnopolskiego Samorządu Aplikantów Adwokackich będzie należało współdziałanie z Komisją Aplikacji Adwokackiej Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawach dotyczących aplikacji. Chodzi w szczególności o:
- przedstawianie postulatów dotyczących szkolenia aplikanckiego, w tym m.in. co do okresowej oceny jego przebiegu,
- podejmowanie inicjatyw w zakresie organizacji ogólnopolskich konkursów, konferencji i szkoleń́ dodatkowych,
- podejmowanie inicjatyw w zakresie działalności kulturalnej, integracyjnej i sportowej,
- zwiększanie świadomości aplikantów w zakresie przebiegu aplikacji, w tym obowiązków i praw aplikantów,
- organizowanie samopomocy koleżeńskiej,
- przedstawianie innych spraw związanych z odbywaniem aplikacji adwokackiej.
Co istotne, przewodniczący Ogólnopolskiego Samorządu Aplikantów Adwokackich będzie sporządzał corocznie, do 15 stycznia kolejnego roku, sprawozdanie z pracy organu.
Wsparcie przy szkoleniu i wzmocnienie głosu aplikantów
Prezes Rosati podkreśla, że samorząd aplikantów, wyłoniony przez nich samych, będzie bezpośrednio współpracował z Komisją aplikacji adwokackiej przy NRA. - To z jednej strony wzmocnienie głosu aplikantów, ale także odpowiedzialność po stronie aplikantów za konstruktywne wspieranie samorządu adwokackiego. Mam też przekonanie, że działania samorządu aplikantów i współpraca z aplikantami przyczynią się harmonizacji procesu szkolenia aplikantów adwokackich, a także do dalszego rozwoju aplikacji adwokackiej - mówi.
W jego ocenie przyczyni się też do budowania wspólnoty poprzez organizowanie cyklicznego już wydarzenia, czyli Forum Aplikantów, tworzenia przestrzeni do integracji, zwiększania zaangażowania i motywacji aplikantów do aktywnego uczestnictwa w życiu całego samorządu zawodowego Adwokatury.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.