Wolontariusze Amnesty International będą jeździć podczas wakacji na festiwale specjalnie do tego przygotowanym samochodem – Amnesty Busem. W lipcu i w sierpniu odwiedzą: 4-7 lipca, Open’er Festival w Gdyni; 12-15 lipca, Seven Festival Music & More w Węgorzewie; 27 lipca, Impact Festival w Warszawie; 2-4 sierpnia, Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą; 3-5 sierpnia, Off Festival w Katowicach; 9-12 sierpnia Ostróda Reggae Festival.
Działacze Amnesty International będą zbierali podpisy pod trzema petycjami o Syrii, Sri Lance i Kolumbii. We wszystkich tych krajach niekontrolowany i nielegalny handel bronią przyczynił się do poważnych naruszeń praw człowieka – mówi Elena Zacharenko, koordynatorka Kampanii Amnesty International.
Jak informuje polski oddział AI, w apelu do władz Syrii będzie można wziąć w obronę pokojowo protestujących obywateli, z którymi bezwzględnie rozprawiają się siły rządowe i prorządowe bojówki. W sprawie konfliktu na Sri Lance apel będzie skierowany do Sekretarza Generalnego ONZ o powołanie organu, który zbada zbrodnie popełnione podczas toczącego się tam krwawego konfliktu. Petycja w sprawie Kolumbii weźmie w obronę Pokojową Społeczność San José de Apartadó, by władze zapewniły jej bezpieczeństwo w toczącym się w tym kraju konflikcie między rządem a zbrojnymi organizacjami.
AI przypomina również, że od 2 lipca do końca lipca, państwa członkowskie ONZ negocjować będą Traktat o Handlu Bronią (Arms Trade Treaty, w skrócie ATT). – Jest to niezbędny krok na drodze do zapobiegania poważnym naruszeniom międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. Traktat będzie mógł pomóc w ograniczeniu transferu broni do miejsc, w których toczą się konflikty, takich jak Syria, Sri Lanka i Kolumbia – mówi Elena Zacharenko. – Państwa ONZ powinny zapewnić, że międzynarodowy przepływ broni konwencjonalnej nie będzie dozwolony w przypadku, gdy istnieje duże ryzyko wykorzystania broni do poważnych naruszeń prawa międzynarodowego w dziedzinie praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego – wyjaśnia.
Na festiwalach przewidziane są również warsztaty o problemie niekontrolowanego handlu bronią. – Jesteśmy pewni, że festiwalowicze oraz internauci przyłączą się do naszej akcji. Jak zawsze udział w wymienionych festiwalach to dla nas wspaniała okazja, by połączyć wydarzenie kulturalne z akcją społeczną – dodaje Elena Zacharenko.
Źródło: AI