To reakcja samorzadu adwokackieg na uchwaloną przez Sejm nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, która zmieniła redakcję art. 126 par. 2 procedury cywilnej.
Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej, przyjęta została uchwała negatywnie oceniającą pierwotny projekt zmian Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie penalizacji nieprawidłowego oznaczenia adres zamieszkania lub siedziby stron. - Adwokaci, świadomi złych praktyk do jakich dochodziło w sprawach rozpoznawanych w trybie przepisów o elektronicznym postępowaniu upominawczym, uważają jednak, że nie jest właściwym rozwiązaniem wprowadzanie przepisów penalizujących wskazanie złego adresu, jeśli nie zostanie udostępniona możliwość elektronicznej weryfikacji adresu zamieszkania uczestników postępowań cywilnych - czytamy w uchwale.
Naczelna Rada Adwokacka zgłosiła postulat odstąpienia od penalizacji oznaczenia nieprawidłowego adresu na rzecz innych rozwiązań legislacyjnych, rzeczywiście niwelujących to negatywne zjawisko. Adwokaci w uchwale odnieśli się do wyjściowego projektu ustawy. Trzeba jednak nadmienić, że w trakcie prac komisji sejmowej, projekt ten został istotnie zmieniony (druk sejmowy nr 1164) m.in. poprzez nałożenie – ponad wyjściowy obowiązek wskazywania danych adresowych – także podawania numeru PESEL czy numeru NIP osób fizycznych oraz penalizację pomyłki w tym zakresie.
Adwokaci podkreślająw swojej uchwale, że pełnomocnicy – adwokaci i radcowie prawni – nie mają interesu prawnego w uzyskiwaniu numeru PESEL ponieważ nie są uczestnikami sporu.
Decyzja co do dalszych losów projektu jest teraz w kompetencji Senatu RP.  NRA informuej, że 28 marca do Senatu wpłynęła opinia na temat tego projektu, autorstwa adw. Marcina Jerzego Majewskiego.