W nawiązaniu do oświadczenia wydanego przez prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Andrzeja Zwarę w dniu 7 września 2011 r. w sprawie usunięcia z Kodeksu karnego art. 212, Komisja Praw Człowieka przy NRA pragnie wyrazić swoje poparcie dla przedstawionego przez Prezesa NRA stanowiska. Z zadowoleniem i nadzieją na powodzenie należy przyjąć płynące informacje o podejmowanych w sferze publicznej inicjatywach, które mają na celu zwrócenie uwagi władzy ustawodawczej na konieczność zniesienia przestępstwa zniesławienia - czytamy w oświadczeniu.
Zdaniem członków komisji, art. 212 kk nadmiernie ogranicza wolność słowa zapewnioną w Konstytucji RP oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dlatego konieczna jest zmiana legislacyjna mająca na celu uznanie, iż zniesławienie nie jest przestępstwem. - Uznawanie zniesławienia za przestępstwo stanowi nieproporcjonalną ingerencję w wolność słowa, przy czym odpowiedzialność karna nie dotyczy wyłącznie działalności dziennikarzy, „ludzi mediów”, ale także zwykłych obywateli. Art. 212 kk stosowany jest w materii, która z powodzeniem może być zastąpiona wyłącznie ochroną cywilnoprawną, w ten sposób wyłączając dotkliwe skutki związane z wyrokiem skazującym w tego typu sprawach - podkreśla adw. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka NRA.
Adwokacka komisja za zniesieniem art. 212 kk
Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej przyjęła stanowisko popierające postulat dekryminalizacji zniesławienia.