Pod koniec września w Kancelarii Prezydenta zostanie otwarty punkt Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej, w którym będą przyjmowani interesanci; to kontynuacja działań znanych wcześniej jako "Dudapomoc" - poinformowano na stronie prezydenckiej kancelarii.  W piątkowym komunikacie podkreślono, że Biuro kontynuuje działania zapoczątkowane w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy.
Biuro Pomocy Prawnej powołane przez wówczas kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudę zaczęło działać w połowie maja - między I a II turą wyborów prezydenckich. W jego działalność zaangażowani byli m.in. europoseł Janusz Wojciechowski i legenda "Solidarności" Zofia Romaszewska. Już wtedy Duda zapowiadał, że jeśli wygra, biuro będzie funkcjonowało w ramach jego kancelarii.
Porad w prezydenckim biurze udzielać mają m.in. adwokaci i radcowie prawni oraz aplikanci. Jak informuje na swojej stronie internetowej Naczelna Rada Adwokacka, parę tygodni temu odbyło się w tej sprawie spotkanie prezesa Rady Andrzeja Zwary z dyrektorem Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta Pawłem Firlejem, którego celem było nawiązanie współpracy pomiędzy Radą a Biurem "w zakresie dotyczącym wykorzystania doświadczenia adwokatury w działalności Biura oraz wypracowania systemowych mechanizmów pozwalających na dobrowolne uczestnictwo zarówno adwokatów, jak i aplikantów adwokackich w działalności statutowej Biura".
Z kolei 2 września br. w Kancelarii Prezydenta RP odbyło się spotkanie, którego celem spotkania było nawiązanie współpracy pomiędzy Kancelarią Prezydenta, Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Radą Radców Prawnych w zakresie wolontariatu aplikantów, adwokatów, radców prawnych w Biurze Interwencyjnej Pomocy Prawnej.
Według informacji pochodzących z samorządów, w ramach wspólnego programu zainteresowani współpracą adwokaci i radcowie prawni oraz aplikanci drugiego i trzeciego roku mieliby za zadanie dokonywać wstępnej selekcji spraw wpływających do Biura oraz przekazywać wskazania co do dalszego postępowania w sprawie; zaangażowanie aplikantów wpisywać się będzie w szkolenia aplikanckie, zaś adwokaci będą mogli uzyskać z tego tytułu punkty w ramach obowiązku doskonalenia zawodowego.
Więcej>>>