NRA przypomina w niej, że poszanowanie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązkiem wszystkich demokratycznie wybranych organów władzy publicznej oraz każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.
- W Konstytucji RP urzeczywistniona jest wola narodu, który w referendum konstytucyjnym, aprobując jej treść, wyznaczył Ustawie Zasadniczej nadrzędne miejsce w hierarchicznie ukształtowanym porządku prawnym Rzeczypospolitej Polskiej. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej jest filarem porządku prawnego określającego zasady funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego, wyznaczającym zakres i granice działania organów władzy publicznej oraz określającym gwarancje praw i wolności każdego obywatela. Konstytucja RP jest fundamentem funkcjonowania wolnych obywateli w wolnym, demokratycznie zarządzanym państwie oraz gwarancją demokratycznej formy rządów - stwierdzają autorzy uchwały.

Chrońmy konstytucyjne wartości
NRA podkreśla, że z tych względów przedmiotem szczególnej jej troski jest ochrona uniwersalnych wartości konstytucyjnych i ustrojowych demokratycznego państwa prawnego, których poszanowanie zależy od zapewnienia prawidłowości procesu legislacyjnego, zwłaszcza w najistotniejszych sprawach dotyczących konstytucyjnych podstaw funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, sądów powszechnych i prokuratury, a także konstytucyjnej ochrony działania samorządów zaufania publicznego. - W demokratycznym państwie prawnym nie mogą być kwestionowane obowiązki: poszanowania przez każdy organ władzy publicznej i każdego obywatela roli i znaczenia Trybunału Konstytucyjnego i sądów; zagwarantowania wolności mediów; proporcjonalnego zapewnienia realności ochrony danych; zapewnienia tajemnicy korespondencji oraz gwarancji wolności komunikowania się; respektującego zasadę proporcjonalności i konieczności określenia ustawowych granic pozyskania określonych informacji poufnych przez właściwe służby w celu ochrony bezpieczeństwa obywateli, a także prawa do pomocy niesionej przez samorządną i niezależną adwokaturę - napisano w uchwale.

Apel o rozwagę i odpoiwedzialność
Naczelna Rada Adwokacka zwraca się do wszystkich władz Rzeczypospolitej Polskiej z apelem o rozwagę i zachowanie szczególnej staranności w procesie konstruowania projektów aktów normatywnych, w tym w szczególności o powstrzymanie się od prezentowania projektów, które mogłyby budzić wątpliwości w świetle zasady trójpodziału i równowagi władz, zasady niezależności władzy sądowniczej oraz zasady niezawisłości sędziów Trybunału Konstytucyjnego i ich podległości jedynie Konstytucji, a także zasady demokratycznego państwa prawnego. - Te konstytucyjne i uniwersalne gwarancje stworzone są bowiem w interesie obywateli i narodu i tworzą fundamenty ochrony praw i wolności jednostki w demokratycznym państwie prawnym. Ochrona tych wartości to – w myśl art. 1 Prawa o adwokaturze w zw. z art. 17 Konstytucji RP – podstawowy obowiązek adwokatury, konstytucyjnie powołanej do współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa oraz współdziałaniu w wykonywaniu zadań władzy publicznej - stwierdza w uchwale Naczelna Rada Adwokacka.


 

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł