Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą jako jednoosobowy przedsiębiorca, zawarł umowę o świadczenie usług podstawowej opieki medycznej. W ramach tych usług wnioskodawca otrzymuje dostęp do podstawowej opieki medycznej, w tym w szczególności lekarza pierwszego kontaktu, podstawowych badań oraz wybranych lekarzy specjalistów. Zdaniem wnioskodawcy wydatki ponoszone na ten cel stanowią koszty uzyskania przychodów.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził, że wydatki na zakup świadczeń medycznych mają na celu ochronę zdrowia. Wydatki na ochronę zdrowia należą zaś do wydatków o charakterze osobistym. Aby zachować odpowiedni stan zdrowia, osoba fizyczna zmuszona jest do korzystania z usług medycznych i to niezależnie od tego czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi.
Bezpośrednim celem jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków jest ochrona stanu zdrowia danej osoby, a nie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, o którym mowa w przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poniesione wydatki na usługi medyczne nie mają realnego wpływu na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wydatki te nie mają też wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia przez wnioskodawcę usług doradczych, dlatego nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności.
(sygn. IPPB1/415-207/11-2/JB)

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 11 maja 2011 r.