Od wydania przez Naczelny Sąd Administracyjny uchwały z 24 maja 2010 r. w sprawie opodatkowania abonamentów medycznych (sygn. akt II FPS 1/10) nie ustają dyskusje, kto i jaki ma płacić podatek. Sąd uznał, że wartość abonamentu medycznego otrzymanego od pracodawcy jest przychodem pracownika. Jednak w uchwale nie znalazły się przypadki, gdy zakład pracy zawiera umowy ryczałtowe, w których:
● nie określono liczby pracowników mogących korzystać ze świadczeń medycznych lub
● liczbę pracowników uprawnionych do świadczeń określono widełkami, np. od 10 do 40 pracowników.
W takich przypadkach nie można ustalić wartości świadczenia przypadającego na jednego pracownika, a w konsekwencji nie ma możliwości jego opodatkowania. (...)
Wyrok NSA został wydany w jednostkowej sprawie i nie można go stosować do wszystkich przypadków, w których pracodawca zapewnia pracownikom dostęp do prywatnej opieki medycznej. Tak uważa Adam Mariuk, dyrektor w Deloitte, który wskazuje, że możliwe są sytuacje, w których pracodawca płaci za ubezpieczenie ryczałtem, to znaczy niezależnie od liczby pracowników objętych ubezpieczeniem albo przyznając różny zakres ochrony różnym pracownikom.
– W takiej sytuacji nie można stosować dla określenia przychodu prostego podzielenia comiesięcznej opłaty przez liczbę pracowników – wyjaśnia Adam Mariuk.

Źródło: Gazeta Prawna
Więcej>>>