W całej swojej historii Sąd rozpatrzył ponad 9 tys. spraw, z czego około 40 procent przypada na ostatnie dziesięć lat. Przede wszystkim są to spory między przedsiębiorcami. Stronami w postępowaniach toczonych przez SA KIG są zarówno największe spółki giełdowe, spółki Skarbu Państwa, jak również małe i średnie firmy. W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba wpływających spraw. O ile w 2008 roku było ich 260, to w roku 2009 już 352. Z kolei w 2010 roku, w okresie 1 stycznia - 15 listopada, do Sądu wpłynęło już 388 spraw.
- Rosnąca liczba spraw dowodzi, że działania mające na celu popularyzację polubownego rozstrzygania sporów przynoszą efekty – ocenia mec. Marek Furtek (na zdjęciu), prezes Sądu Arbitrażowego przy KIG. - Polscy przedsiębiorcy coraz częściej zdają sobie sprawę z korzyści, jakie niosą arbitraż i mediacja.
Atutami SA przy KIG, przyczyniającymi się do wzrostu liczby spraw, są: wybitne grono arbitrów i mediatorów – prawników z Polski i zagranicy, a także liczne porozumienia o współpracy z instytucjami arbitrażowymi z całego świata. SA KIG jest też członkiem i jednym z założycieli Międzynarodowej Federacji Instytucji Arbitrażu Handlowego, członkiem Międzynarodowej Rady do Spraw Arbitrażu Handlowego, członkiem Europejskiej Grupy Arbitrażowej Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) w Paryżu oraz Komitetu Specjalnego przy Europejskiej Komisji Gospodarczej w Genewie.
Trochę historii...
1 stycznia 1950 r. powołane zostało Kolegium Arbitrów przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego – poprzednik obecnego Sądu Arbitrażowego. Pierwszym prezesem Kolegium był prof. dr Rafał Taubenschlag, a jego następcami byli kolejni, wybitni prawnicy: prof. dr Henryk Trammer, prof. dr Jerzy Jakubowski i dr hab. Tadeusz Szurski.
W 1990 r. rozpoczął się nowy etap w dziejach instytucji – w miejsce Kolegium Arbitrów powstał Sąd Arbitrażowy działający w ramach Krajowej Izby Gospodarczej. W 2006 r. weszła w życie nowa struktura instytucji. Powołano m.in. nowy organ - Radę Arbitrażową, na czele której stanął mec. Andrzej Kalwas, były minister sprawiedliwości. Rok później wszedł w życie nowy regulamin Sądu, wprowadzający m.in. możliwość rozpoznawania przez Sąd spraw o naruszenie prawa do nazwy domeny “pl”.
Od 2009 r. prezesem SA KIG jest mec. Marek Furtek, specjalizujący się w prawie spółek i prawie cywilnym. Na swoim koncie ma szereg publikacji z zakresu prawa cywilnego i handlowego. Jest również jednym z autorów pierwszego polskiego kodeksu dobrych praktyk spółek giełdowych. Z Sądem związany jest od wielu lat - od 2006 r. był wiceprzewodniczącym Rady Arbitrażowej SA KIG.